Dembele trondit Barcelonën, Xavi merr vendim

Futboll

Dembele trondit Barcelonën, Xavi merr vendim

Më: 16 janar 2022 Në ora: 20:08
Dembele trondit Barcelonën, Xavi merr vendim

Xavi Hernández është shumë i zhgënjyer me Ousmane Dembélé. Trajneri i Blaugranas, i cili ka qenë një mbrojtës i vendosur i anësorit francez që nga ardhja në klub – “mund të jetë më i miri në botë në pozicionin e tij” u shpreh tekniku – ka provuar gjatë këtyre dy muajve disa takime individuale me sulmuesin për të mësuar mbi planet e tij të ardhshme.

Në secilin prej takimeve, Dembélé e siguroi atë se prioriteti i tij absolut ishte rinovimi, veçanërisht pasi dëgjoi nga trajneri projektin sportiv që kishte në mendje për të, ku ai do të ishte një nga shtyllat sulmuese të skuadrës.

Megjithatë, këto fjalë të mira përfunduan duke u zbehur kur agjenti i lojtarit, Moussa Sissoko, u takua me drejtorin e futbollit, Mateu Alemany: historia ndryshoi thelbësisht, me kërcënimet, arrogancën dhe gjestet e këqija si emërues të përbashkët.

Barcelona, ​​e ngopur me kaq shumë mospërputhje dhe mungesë respekti, i dha agjentit një ultimatum: para 15 janarit ata duhej t’i përgjigjeshin ofertës së fundit të rinovimit.

Përgjigja nuk mund të ishte më fyese për klubin, pasi Sissoko kërkoi një marrëveshje prej 200 milionë eurosh për pesë sezone pagash, plus 40 milionë më shumë komisione dhe bonus transferimi, shkruan Telesporti.

Natyrisht, Alemany e mbylli çështjen, duke tërhequr ofertën e rinovimit dhe duke thirrur lojtarin në një takim të ri ku do të informohej për hapat e mëtejshëm, ku madje ekziston kërcënimi se nuk do të luajë asnje ndeshje deri me 30 qershor.

Siç ka mësuar AS, Xavi është shumë i lënduar me lojtarin: ai konsideron se ka një mjedis shumë toksik, veçanërisht një agjent që ka treguar se mendon shumë pak për përfitimet sportive të klientit të tij dhe shumë për xhepin e tij.

Në asnjë rast trajneri nuk do ta lërë Ousmane në tribunë për gjashtë muaj, ndonëse është i vetëdijshëm se zgjidhja më e mirë në rrethanat është largimi i tij këtë janar. Së pari, sepse do të lironte faturat e pagave dhe do të lejonte kryerjen e një operacioni të vazhdueshëm, dhe së dyti, sepse do të ishte shumë e vështirë për të menaxhuar paraqitjet e Dembélé, veçanërisht duke marrë parasysh pritjen e pafavorshme që ai do të kishte në Camp Nou, ku ai do të ishte objekt vershellimash në çdo top që do te prekte.

Tani për tani, trajneri është në favor të kërkimit të një largimi të rënë dakord këtë janar dhe parandalimit të rrënjosjes së situatës për gjashtë muaj, gjë që mund të zgjasë përgjithmonë si për lojtarin ashtu edhe për klubin.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat