Të përsëritet Milan-Spezia?

Futboll

Të përsëritet Milan-Spezia?

Më: 18 janar 2022 Në ora: 15:55
Të përsëritet Milan-Spezia?

Codacons – Koordinimi i shoqatave për mbrojtjen e mjedisit dhe të drejtave të përdoruesve dhe konsumatorëve – ka njoftuar se do të paraqesë një paralajmërim në FIGC duke kërkuar përsëritjen e ndeshjes Milan-Spezia për gabimin e arbitrit Serra që përmbysi fatin e ndeshjes.

“Është padyshim një gabim teknik i zhurmshëm, i kryer sigurisht në mirëbesim nga arbitri Serra, siç dëshmohet edhe nga reagimi në fushë i arbitrit, i cili menjëherë u kërkoi falje lojtarëve kuqezi, të cilët ndër të gjithë Rebic treguan një sportivitet të jashtëzakonshëm ndaj tij, por fatkeqësisht përfundoi duke ndikuar jashtëzakonisht shumë në lojë”, tha presidenti i Codacons, Marco Donzelli.

Sipas dispozitave – shkruan Codacons – është e mundur të përsëritet ndeshja për shkak të gabimit teknik nëse arbitri e pranon të njëjtën në raportin e ndeshjes dhe nëse kjo ka ndikuar efektivisht në mbarëvajtjen e rregullt të ndeshjes.

Rrethanat të cilat në rastin konkret që të dyja bashkëjetojnë. Në botën e futbollit ka precedentë të ndeshjeve të përsëritura për shkak të gabimeve të rënda teknike: kujtojmë në Serinë D ndeshjen midis Ostiamare dhe Team Nuova Florida e cila përfundoi 4-0 dhe u përsërit për shkak të pranimit të një gabimi të rëndë teknik nga arbitri, d.m.th. anulimit të barazimit të mundshëm për ekipin mysafir.

“Ne do të kërkojmë zyrtarisht te FIGC përsëritjen e ndeshjes, për të mbrojtur ecurinë e rregullt të garës sportive (Milan në fakt po lufton për Scudetton dhe një gabim i këtij lloji sjell dëme të mëdha) dhe tifozët, të cilët kanë të drejtë të ndjekin një shfaqje sportive të përjashtuar nga gabimet teknike”, përfundon presidenti Marco Donzelli.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat