Një lajm i trishtë

Futboll

Një lajm i trishtë

Më: 5 tetor 2022 Në ora: 20:57
Sulejman Maliqati

Futbolli shqiptar është në zi, sepse është ndarë nga jeta në moshën 94-vjeçare simboli portës shqiptare, Sulejman Maliqati. I mbiquajturi “Macja e Zezë” e futbollit shqiptar, apo “Heroi i Lajpcigut”, ai ishte mbrojtësi i sigurt i portës së Partizanit dhe kombëtares shqiptare, në periudhën 1950-1964. Para pesë ditësh, Maliqati është rrëzuar dhe është dëmtuar rëndë. Me gjithë përkujdesjen e mjekëve, ai nuk mundi t’i përballonte dëmtimet dhe nuk mbijetoi.

Durrësi, por dhe gjithë bota e sportit, do t’i japin nesër lamtumirën për në banesën e fundit, Sulejman Maliqatit, portierit legjendar të kombëtares shqiptare. Dy vite më parë, Maliqati u nderua nga Presidenti Meta me titullin e lartë “Nderi i kombit”, ndërkohë që për kontributin e dhënë ndër vite në sportin e futbollit portieri legjendar është nderuar edhe me titullin “Qytetar nderi” i Kavajës dhe “Mjeshtër i merituar i sportit”, raporton RTSH.

Ai do të mbahet mend si futbollist, trajner, kuadër i edukimit fizik, baba i dhembshur, bashkëshort i përkushtuar, gjysh ideal, shok dhe mik gati i të gjithë shqiptarëve. Homazhet për 94-vjeçarin që mbylli sytë pasditen e të mërkurës do të zhvillohen në hollin e Pallatit të Kulturës në Durrës, në orën 13.00-15.00.

Kortezhi mortor do të niset në orën 15.00 drejt varrezave të qytetit, ndërkohë që pritet që qindra qytetarë t’i bashkohen homazheve për “macen e zezë” të portës së kombëtares shqiptare, që lindi më 1 gusht 1928 në qytetin e Kavajës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat