Mbappe shkatërron Poloninë, Franca në çerekfinale

Futboll

Mbappe shkatërron Poloninë, Franca në çerekfinale

Kemajl Goca Nga Kemajl Goca Më 4 dhjetor 2022 Në ora: 15:54 Përditësuar në ora: 17:52 më 04.12.2022
Franca

Super Franca

Francezët shënuan fitore me rezultat 3:1 ndaj Polonisë, duke u kualifikuar më tej dhe e presin si rival fituesin e sfidës mes Anglisë dhe Senegalit. Polonia bëri paraqitje të mirë por jo e denjë për të befasuar kampionin në fuqi të botës.  

Në minutën e 29-të, Giroud dështon nga një pozitë ideale, nga 2 metra nuk e dërgoi topin në rrjetë. 

Në fund të pjesës së parë, Oliveir Giroud, nga rreth 12-13 metra ndëshkon Poloninë, 1:0 për Francën.

Në minutën e 74-të, futbollisti Kylian Mbappe, mjeshtër i golit. Ai 7')me qetësi futet në 16-sh dhe nga 14-15 metra shkund pjesën e epërm të djathtë të Polonisë, 2:0.

Në minutën e 90+1, Kylian Mbappe ka shënuar supergol nga rreth 13-14 metra, në këndin e majtë, 3:0. 

Në minutën e 90+7. Robert Lewandowswki, nga penalltia ngushton humbjen në 3:1.

Franca me meritë kualifikohet në çerekfinale, ndërsa Polonia eliminohet nga kjo garë e madhe.

Franca - Polonia 3:1 

Shënues: Giroud (44'), Mbappe (74' e 90+1') - Lewandowski (90+7 - nga penalltia).
Kartona të verdhë: Tchouameni - Bereszynski,. Cash.
Franca: Lloris, Koundé, Varane, Upamecano, Theo, Tchouameni (Fofana 66'), Rabiot, Dembele (Coman 76'), Griezmann, Mbappe dhe Giroud (Thuram 76').
Polonia: Szczesny. Cash, Glik, Kiwior (Bednarek 87'), Bereszynski. Krychowiak (Bielik 71'), Zielinski, S. Szymanski (Milik 64'), Kaminski (Zalewski 71'), Frankowski (Grosicki 87') dhe Lewandowski.

Franca fiton

(E plotësuar) - 90+1 Kylian Mbappe trefishon epërsinë.

90' Franca po fiton.

84' Ndeshja po shkon drejt fundit.

78' Ndshja pothuajse është e qartë.

75' Ndeshja dtrejt fundit.

Franca - Polonia 3:0 

Shënues: Giroud (44'), Mbappe (74' e 90+1').

Kartona të verdhë: Tchouameni - Bereszynski,. Cash.

Franca: Lloris, Koundé, Varane, Upamecano, Theo, Tchouameni (Fofana 66'), Rabiot, Dembele (Coman 76'), Griezmann, Mbappe dhe Giroud *Thuram 76').

Polonia: Szczesny. Cash, Glik, Kiwior (Bednarek 87'), Bereszynski. Krychowiak (Bielik 71'), Zielinski, S. Szymanski (Milik 64'), Kaminski (Zalewski 71'), Frankowski (Grosicki 87') dhe Lewandowski.

74' Kylian Mbappe, mjeshtër i golit. Ai me qetësi futet në 16-sh dhe nga 14-15 metra shkund pjesën e epërmë të djatrhtë të Polonisë, 2:0.

69' Franca drejt çerekfinales.

65' Nuk ka gola tjerë.

60' Franca nuk e ka qetësinë.57' Lojë me rivalitet.

53' Lojë me kujdes të shtuar nga të dy ekipet.

50' Franca kërkon golin tjetër, të qetësisë.

47' Polonia synon barazimin.Përfundon pjesa e parë.

44' Olveir Giroud nga rreth 12-13 metra ndëshkon Poloninë, 1;0 për Francën. 

41' Nuk ka ende gola.

38' Rasti më i mirë në ndeshje. Zielinki godet fortë por topi ndalet nga portieri francez dhe shmang golin e sigurt.

36' Mbappe godet fortë por jashtë portës.35' Tchouameni ndëshkohet me kartonë të verdhë.

29' Giroud dështon nga një pozitë idelae, nga 2 metra nuk e dërgoi topin në rrjetë.

27' Polonia po luan me sukses.

22' Polonia pati mundësi, por Lewandowski gjuan jashtë portës.

19' Franca ka shtuar presionin.15' Dembele rrezikon por pa sukses.

10' Lojë me rivalitet.

6' Nuk ka ndonjë rast.

3' Lojë e mirë.

1' Fillon ndeshja.Gjithçka gati.

Deschamps nuk bën më shaka, Lewa udhëheq polakët

Deschamps nuk bën më shaka, Lewa udhëheq polakët!

Franca dhe Polonia përballen për fazën e 1/8-tave në Kupën e Botës teksa “Gjelat” vijojnë misonin e tyre për të ruajtur statusin e Kampionëve të Botës në fuqi.

Trajneri Didier Deschamps ka hedhur në fushë lojtarët më të mirë të mundshëm teksa qendra e mbrojtjes përbëhet nga Upamecano dhe Varane ndërsa në mesfushë çelësat i besohen Rabiot me Tchouameni teksa përpara rreshtohen Dembele, Mbappe dhe Giroud.

Nga ana tjetër, edhe te Polonia aktivizohen titullarët e zakonshëm me Glik që udhëheq mbrojtjen, Zielinski në mesfushë dhe sigurisht Lewandowski në sulm.

Franca apo Polonia?

Ballafaqimi mes Francës dhe Polonisë, pritet me emocione.

Kampioni në fuqi, Franca, është favorit, ndërsa Polonia ka hesapet e veta.

Ndeshje që pritet me kërshëri dhe si gjithmonë befasitë nuk përjashtohen.

Franca - Polonia 

Franca: Lloris, Koundé, Varane, Upamecano, Theo, Tchouameni, Rabiot, Dembele, Griezmann, Mbappe dhe Giroud.
Polonia: Szczesny. Cash, Glik, Kiwior, Bereszynski. Krychowiak, Zielinski, S. Szymanski, Kaminski, Frankowski dhe Lewandowski.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat