Rrebesh gola në Champions, Reali, Bayerni e Interi fitojnë! Tronditet Manchester Utd e Arsenali

Futboll

Rrebesh gola në Champions, Reali, Bayerni e Interi fitojnë! Tronditet Manchester Utd e Arsenali

Kemajl Goca Nga Kemajl Goca Më 3 tetor 2023 Në ora: 20:45 Përditësuar në ora: 23:18 më 03.10.2023
Reali feston

Kështu duket renditja në grupet e Champions League

E veçanta e xhiros së dytë të Champions League në futboll, tri skuadra fituan në udhëtim me rezultat identik 2:3.

Union Berlini – Braga 2:3, Napoli – Reali 2:3 dhe Manchester Utd – Galatasaray 2:3, këto janë tri rezultate interesante.

Nga 8 ndeshje u shënuan gjithsej  28 gola ose mesatarja për ndeshje nga 3:5 gola.

Duhet shtuar se, lojtari shqiptar Kristjan Asllani luajti nga minuta e  84-të për fitoren e Interit me rezultat 1:0 ndaj Benfica-s. 

Asllani u ndëshkua me karton të verdhë në fund të takimit.

Grupi A
Copenhagen - Bayern 1:2 (0:0)
Manchester Utd - Galatasaray 2:3 (1:1)

Renditja 
1. Bayern    2    2    0    0    6:4    6
2. Galatasaray    2    1    1    0    5:4    4
3. FC Copenhagen    2    0    1    1    3:4    1
4. Manchester Utd    2    0    0    2    5:7    0

Grupi B
PSV - Sevilla 2:2 (0:0)
Lens - Arsenal 2:1 (1:1) 

Renditja

1. Lens    2    1    1    0    3:2    4
2. Arsenal    2    1    0    1    5:2    3
3. Sevilla    2    0    2    0    3:3    0
4. PSV    2    0    1    1    2:6    1

Grupi C
Napoli - Reali 2:3 (1:2)
Union Berlin - Braga 2:3 (2:1)

Renditja
1. Real Madrid    2    2    0    0    4:2    6
2. Napoli    2    1    0    1    4:4    3
3. Brag    2    1    0    1    4:4    3
4. Union Berlin    2    0    0    2    2:4    0

Grupi D
Inter - Benfica 1:0 (0:0)
Salzburg - Sociedad 0:2 (0:2)

Renditja
1. Real Sociedad    2    1    1    0    3:1    4
2. Inter    2    1    1    0    2:1    4
3. Salzburg    2    1    0    1    2:2    3
4. Benfica    2    0    0    2    0:3    0

Bayerni fiton

Do të mbahet mend gjatë xhiro e dytë e Champions League në futboll, për faktin se u shënuan rrebesh gola.

Reali, Interi e Bayerni fitojnë! Tronditet Manchester Utd e Arsenalit! 

Reali ka shënuar fitore në udhëtim me rezultat 3:2 ndaj Napolit.

Reali ka treguar fuqinë e kampionit në stadiumin “Diego Armando Maradona”.

Grupi A
Copenhagen - Bayern 1:2 (0:0)
Manchester Utd - Galatasaray 2:3 (1:1)

Grupi B
PSV - Sevilla 2:2 (0:0)
Lens - Arsenal 2:1 (1:1) 

Grupi C
Napoli - Reali 2:3 (1:2)
Union Berlin - Braga 2:3 (2:1)

Grupi D
Inter - Benfica 1:0 (0:0)
Salzburg - Sociedad 0:2 (0:2)
 
Në minutën e 19-të Leo Ostigard shënon për Napolin. 

Reali tregon fuqinë e kampionit, Vinicius Junior në minutën e 27-të barazon pas asistimit të Bellingham.

Në minutën e 34-të, Jude Bellingham tregon potencialin, shënon 1:2 për Realin.

Napoli ka barazuar përmes penalltinë në minutën e 54-të, autor i golit Piotr Zielinski.

Në minutën e 78-të Federico Valverde nga rreth 22-23 metra godet bukur, së pari topi godet tërthorësen dhe tani në shpinën e portierit Meret të Napolit dhe 2:3.

Bayerni Munihu ka fituar me përmbysje 2:1 në konak të Copenhagen.

Për vendasit shënoi Lukas Lerager (56’) dhe për bavarezët realizuan Jamal Musiala (67’) e  Mathys Tel (83’).

Interi e mposht me 1:0 Benfica-n duke iu falënderuar golit të Marcus Thuram në minutën e 62-të. 

Manchester Utd shokohet si vendas, mposhtet me 2:3 nga Galatasaray.

Për Manchester Utd realizoi  Rasmus Hojlund (17’ e 67’) dhe për Galatarasayn Wilfried Zaha (23’), Kerem Akturkogl (71’) dhe Mauro Icadi (81’). 

Në minutën e 78-të, Icardi fatal, humb penalltinë për Galatasarayn, ndërsa Casemiro i Manchester Utd përjashtohet me karton të kuq pas dy të verdhëve. 

Arsenali tronditet në udhëtim, mposhtet me 2:1 nga Lens i Francës.  Për Arsenalin shënoi Gabriel Jesus (14’) e për Lens shënuan Adrien Thomasson (25’) e Elye Wahi (69’).

Sevilla merr pikë në konak të PSV-s duke luajtur baras (2:2). 

Për Sevillën shënuan Nemanja Gudelj (68'’), Youssef En Nesyri (88’) dhe për vendasit realizuan De Jong (84’) e Jordan Teze (90+5’).

Napoli pëson humbje

(E plotësuar) - 88' Youssef En Nesyri shënon për Sevillën, 1:2.

84' PSV barazon, de Jong shënon nga penalltia.

83' Mathys Tel kalon në epërsi Bayernin. 

81' Icardi përmirëson gabimin, eralizon për 2:3 për ekipin turk.

78' Icardi fatal, humb penalltinë për Galatasarayn, ndërsa Casemiro i Manchester Utd përjashtohet me karton të kuq pas dy të verdhëve. 

78' Federico Valverde nga rreth 22-23 metra ka realizuar gol të bukur për Realin, së pari topi godet tërthorëen dhe tani në shpinën e portierit Meret

76' Ndeshjet po shkojnë drejt fundit.

71' Galatasaray në formë, Kerem Akturkogl barazon 2:2.

Grupi A

Copenhagen - Bayern 1:2 (0:0)
Manchester Utd - Galatasaray 2:3 (1:1)

Grupi B

PSV - Sevilla 2:2 (0:0)
Lens - Arsenal 2:1 (1:1) 

Grupi C

Napoli - Reali 2:3 (1:2)
Union Berlin - Braga 2:3 (2:1)

Grupi D

Inter - Benfica 1:0 (0:0)
Salzburg - Sociedad 0:2 (0:2)

69' Elye Wahi realizon dhe lens befason Arsenain.

68' Nemanja Gudelj kalon në epërsi Sevillën. 

67' Jamal Musiala realizon dhe Bayernin barazon.

67'  Rasmus Hojlund  sërish shënon, Manchester Utd në epërsi.

62' Interi në epësi, shënon Marcus Thuram.

60' Lojë me rivalitet kudo.56' Lukas Lerager trondit Bayernin, 1:0 për Copenhagen.

54' Napoli ka barazuar përmes penalltinë, autor i golit Piotr Zielinski.

52' Adria Pedrosa realizon për Sevillën por anulojhet pas shikimit të VAR.

50' Napoli kërkon barazimin.

47' Ndeshjet të mira.

Përfundojnë pjesët e para.45' Fundi i pjesë së parë.

42' Reali po tregon lojë të mirë.

38' Ndeshjet shkojnë drejt fundit të pjesës së parë.

34' Jude Bellingham po tregon potencialin, shënon 1:2 për Realin.

33' Shumë gola në pjesën e parë.

27' Reali tregon fuqinë e kampionit, Vinicius Junior barazon pas asistimit të Bellingham.

25' Skuadra francez i kundërpërgjigjet Arsenalit, Adrien Thomasson barazon rezultatin.23' Galatasaray po tregon lojë të mirë, Wilfried Zaha realizon për 1:1 ndaj Manchester Utd. 

19' Reali në presion, Leo Ostigard shënon për Napolin. 

17' Rasmus Hojlund shënon për Manchester Utd. 

14' Arsenali në epërsi me golin e Gabriel Jesus.10' Pa gola në 6 ndeshje.

4' Nuk ka gola në asnjë ndeshje të orës 21.00.

1' Fillojnë ndeshjet! 

Ndeshje që zgjojnë kureshtje.

Reali në presion e Bayerni favorit

Sonte zhvillohen ndeshjet e xhiros së dytë të fazës së Grupeve në Champions League në futboll.

Bayerni luan në Copenhagwen, ndëssa Reali në “Diego Armando Maradona” me Napolin.    

Grupi A

Copenhagen - Bayern
Manchester Utd - Galatasaray

Grupi B

PSV - Sevilla
Lens - Arsenal 

Grupi C

Napoli - Reali
Union Berlin - Braga 2:3 (2:1)

Grupi D

Inter - Benfica
Salzburg - Sociedad 0:2 (0:2)

Union Berlini avancoi me 2:0 por gjunjëzohet në fund

Skuadra e kryeqyteti gjerman, Union Berlinmi, përkundër se ka avancuar me rezultat 2:0, ka pësuar humbje në fund duel me Bragën nga Portugalia.

Ballafaqimi është përmbyllur me rezultat 2:3 në favor të skuadrës portugeze, në kuadër të Grupit C të Champions League,

Futbollisti Becker ka shënuar në minutën e 30-të dhe 37-tën, por nuk mjaftuan për  Union Berlinin. 

Mysafirët u këndellen dhe shënuan tre herë përmes futbollistëve Niakate (41'), Bruma (51') e Castro (90+-4’).

Braga renditet në vend të tretë me 3 pikë dhe Union Berlini në fund me 0 sosh.

Publikohen formacionet zyrtare të Inter - Benfica

Interi dhe Benfica luajnë sot një përballje shumë delikate mes tyre, pasi asnjë prej këtyre ekipeve nuk ka regjistruar fitore në ndeshjen e parë në grup.

Të dy skuadrave u bëhen shumë të rëndësishme tre pikët ndaj do të jetë një duel i cili pritet të dhurojë shumë emocione.

Trajneri Inzagi ka vendosur të kthejë nga minuat e parë në fushë treshen titullarë të mesfushës me Barela, Mkhitarjan dhe Çalhanollu që e nisin nga minuta e parë.

Kështu, Asllani kthehet edhe një herë në stolin e rezervave.

Zikaltrit duhet të jenë të kujdesshëm përballë sulmit portugez në të cilin rreshtohen Di Maria, Neres dhe Rafa Silva.

Sociedad i fortë për Salzburgun

Skuadra e Sociedadit ka shënuar fitore me rezultat 2:0 ndaj Salzburgut vendas.

Tre pikë që peshojnë shumë për Sociedadin.

Golat i realizuan Oyarzabal (7') e Mendez (17').

Pas xhiros së dytë në Grupin D të Champions League, Sociedad kryeson me 4 pikë duke lënë pas Salzburgun me 3.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat