Tjetër rekord i CR7 në Ligën e Kampionëve: Lojtari i vetëm që shënon në secilën ndeshje të fazës grupore - Bota Sot
Tjetër rekord i CR7 në Ligën e Kampionëve: Lojtari i vetëm që shënon në secilën ndeshje të fazës grupore

Futboll

E shtunë, 20 tetor 2018

Tjetër rekord i CR7 në Ligën e Kampionëve: Lojtari i vetëm që shënon në secilën ndeshje të fazës grupore

Më: 7 dhjetor 2017 Në ora: 06:05
Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo ka thyer edhe një rekord në historinë e Ligës së Kampionëve, me golin e shënuar kundër Borussia Dortmundit në ndeshjen e fazës grupore të Ligës së Kampionëve.

Real Madridi fitoi me rezultat 3-2 në një ndeshje për t’u shijuar nga futbolldashësit, ndërsa njërin prej golave e realizoi superylli i Los Blancos.

Kjo do të thotë se CR7 ka shënuar në secilën ndeshje të fazës grupore të edicionit të sivjetmë të Ligës së Kampionëve (2017/2018) me një total prej nëntë golash të shënuar.

Askush më parë nuk e ka arritur këtë statistikë prej se gara më e madhe evropiane e përfshiu fazën grupore nga sezoni 1992/1993.

Njëkohësisht, ky ishte goli i 114-të i Ronaldos në Ligën e Kampionë dhe në këtë mënyrë, ai e ka rritur akoma më shumë rekordin si golashënuesi më i mirë në histori të Ligës së Kampionëve.

Në xhiron e parë të fazës grupore në edicionin e sivjetmë, Cristiano Ronaldo ia shënoi dy gola APOEL Nicosias. Dy gola të tjerë ia shënoi edhe Borussia Dortmundit në xhiron e dytë.

Ai e shënoi golin e barazimit ndaj Tottenham Hotspur në xhiron e tretë, ndërsa në ndeshjen kthyese ndaj Spursave e shënoi golin e vetëm në humbjen prej 3-1.

Reali ia shënoi gjashtë gola APOEL-it në xhiron e pestë, ndërsa dy prej tyre mbanin firmën e Ronaldos. Dhe goli i 32-vjeçarit nuk mungoi në ndeshjen e xhiros së fundit ndaj BVB.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test