Alla trondit Kukësin - Bota Sot
Alla trondit Kukësin

Futboll

Alla trondit Kukësin

Më: 6 shkurt 2018 Në ora: 10:55
Alla trondit Kukësin

Kukësi tronditet nga dëmtimi i Albi Allës. Mbrojtësi 25-vjeçar u dëmtua në një seancë stërvitore para ndeshjes së Kupës së Shqipërisë me Tiranën dhe fillimisht u duk sikur ishte i lehtë.

Por, nga rezultatet e rezonancës, dëmtimi në gju ishte shumë më i rëndë nga sa parashikohej. Gazeta mëson se Alla ka pësuar zgjatim të ligamentit kroçiat dhe, me shumë gjasa, ky lloj dëmtimi kërkon të paktën 5 javë kohë për t’u rikuperuar.

Qendërmbrojtësi i Kukësit ka qenë me fat, pasi një vijë shumë e hollë ndarëse është midis zgjatjes dhe këputjes së ligamentit. Allës nuk do t’i duhet operacion, por thjesht koha për t’u rikuperuar, që është të paktën 5 javë.

Tashmë, shtatlarti do t’i mungojë edhe për katër javë të tjera trajnerit Peter Pakult. Mos harrojmë që nuk është hera e parë për Kukësin që ndodhin të tilla “aksidente”, pasi më parë ka qenë braziliani Jeferson në sezonin 2015- 2016, i cili ka pësuar të njëjtin dëmtim dhe ka qëndruar dy muaj jashtë fushave.

Gjithashtu, edhe Felipe Moreria në fushën sintetike të Pezë-Helmesit në nëntor të vitit 2015 ka këputur ligamentin kroçiat dhe ka qëndruar 9 muaj jashtë fushave të blerta.

SHAMETI – Sikur mos të mjaftonte dëmtimi i Allës, por edhe forma jo aq e mirë e Hoxhës, për shkak se dhe ky i fundit ka pasur probleme me kaviljen, vjen dhe dëmtimi “surprizë” i kapitenin Ylli Shametit.

Gjirokastriti ka pë- suar një kontuzion në kokë dhe një krisje në dorën e djathtë. Shtatlarti ka krisur një pjesë të dorës dhe gishtin e katërt. Kapiteni i Kukësit ka pësuar këtë frakturë të brendshme gjatë një përplasjeje, të cilën e ka ndierë më vonë.

Shameti ka përfunduar dje në spital, ku, pasi ka bërë të gjitha ekot e nevojshme, mjekët i kanë hedhur dorën në allçi, të cilën do i duhet ta mbaj disa javë të izoluar nga faktorët e jashtëm.

Shameti pritet që të sakrifikojë dhe të luajë ndaj Kamzës që nga minuta e parë. Vazhdojnë sërish problemet me dëmtimet te skuadra e Kukësit.

Dhe çështja e dy qendërmbrojtësve është shumë delikate në këtë moment që ka mbërritur kampionati. Kampionët nuk shkuan më shumë se barazimi 1-1 në ndeshjen e luajtur të dielën në fushën e tyre ndaj Flamurtarit.

Dhe presin që të rikthehen te fitorja në takimin që do të luajnë këtë fundjavë ndaj Kamzës. Kukësi me Flamurtarin janë rivalët e Skënderbeut dhe duket se këto tre ekipe do të luftojnë fort mes tyre se cila do arrijë të fitojë titullin kampion.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test