UEFA nis hetimet për dënimin e klubit të PSG - Bota Sot
UEFA nis hetimet për dënimin e klubit të PSG

Futboll

E martë, 16 tetor 2018

UEFA nis hetimet për dënimin e klubit të PSG

Më: 8 mars 2018 Në ora: 17:05
Ilustrim

UEFA ka vendosur të veprojë me ultrasit e PSG dhe ka hapur një dosje për klubin francez për përdorimin e fishekzjarreve, përdorimin e lazerave, bllokimin e shkallëve dhe organizimin e pamjaftueshëm gjatë raundit të raundit të 16 kundër Real Madrid.

Vendimi do të publikohet më 22 mars. Në këtë ditë do të shpallet dënimi që UEFA do t'i imponojë PSG-së për ngjarjet e pakëndshme që ndodhën në stadium.

Pas pranimit të raporteve që priste në takimin midis të madrilenëve dhe Parisianëve, UEFA ka vendosur të veprojë (Real Madrid gjithashtu ngriti një ankesë tek organi drejtues i futbollit europian për ndërhyrjet e shkaktuara nga ultras një natë përpara ndeshjes para takimit në afërsi të hotelit ku po qëndronte skuadra). 

Ndezja e fishekzjarreve, hedhja e tymseve nga ultrasit e Parisit morën dy herë vërejtje nga arbitri gjerman Felix Byrch, pasi duhej të ndalonte në dy raste takimin për shkak të tymit të shkaktuar nga porta e Realit, ku loja nuk e qartë pasi edhe arbitri asistent mund të gabonte në pozicionimin e offsaidit.

Sipas rregullave të UEFA-s, kjo do të thotë një gjobë prej 500 euro për çdo fishekzjarrë të ndezur.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test