Gara për Këpucën e Artë, Salah kalon Messin - Bota Sot
Gara për Këpucën e Artë, Salah kalon Messin

Futboll

Gara për Këpucën e Artë, Salah kalon Messin

Më: 16 prill 2018 Në ora: 14:01
Salah dhe Messi

Një luftë e pa kompromis po zhvillohet për golashënuesin më të mirë në Evropë. Mohamed Salah por prin si golashënuesi më i mirë në kontinent, me 30 gola të realizuar.

Ylli i Liverpoolit, ka arritur që këtë fundjavë të parakalojë Lionel Messin, pasi ky i fundit nuk mundi të shënonte përballë Valencias dhe ngeci në shifrën e 29 golave.

I treti në listë mbetet Ciro Immobile i Lazios, me 27 gola të realizuar, aq sa ka edhe Robert Lewandowski i Bayern Munichut. Top pesëshen e kompleton Harry Kane i Tottenhamit me 25 gola.

Jonas me 33 gola, ka shënuar më shumë se gjithë të tjerët, por në Portugali një gol vlerësohet 1.5 pikë, për dallim nga top 5 ligat Evropiane, ku një gol vlerësohet 2 pikë, kështu që ai renditet i shtati.

Top golashënuesit më të mirë në Evropë: 1. Mohamed Salah (Liverpool ) 30 gola (60 pikë) 2. Lionel Messi (Barcelona) 29 gola (58 pikë) 3. Ciro Immobile (Lazio ) 27 gola (54 pikë) 4. Robert Lewandowski (Bayern Munich) 27 gola (54 pikë) 5. Harry Kane (Tottenham ) 25 gola (50 pikë) 6. Edinson Cavani (PSG)| 25 gola (50 pikë) 7. Jonas ( Benfica ) 33 gola (49.5 pikë) 8. Mauro Icardi (Inter ) 24 gola (48 pikë) 9. Cristiano Ronaldo (Real Madrid) 23 gola (46 pikë) 10. Luis Suarez (Barcelona) 23 gola (46 pikë).

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test