Griezmann në mbrëmjen e tij, Atletico fiton Europa League

Nga: Kemajl Goca Më: 16 maj 2018 Në ora: 20:29
Foto nga ndeshja

Atletico Madridi është fitues i Europa League në futboll. Skuadra spanjolle në finale triumfoi me rezultat 3:0 kundër Marseille-s, në ndeshjen finale që u zhvillua në stadiumin "Parc Olympique" në Lyon, ku ishin të pranishëm 58.000 shikues. Trim i mbrëmjes është reprezentuesi i Francës, Antoine Griezmann, duke shënuar dy herë në portën e skuadrës franceze Marseille.

Griezmann u shqua me lojën e tij dhe ishte i pakapshëm për mbrojtjen e Marseille-s. Në minutën e 21-të, Griezmann realizoi nga rreth 12-13 metra, duke shfrytëzuar një gabim trashanik të mbrojtjes së Marseille-s. Dimitri Payet u largua nga fusha në minutën e 32-të, për shkak të një lëndimi dhe kjo sado kudo ndikojë në lojën e Marseille-s.

Përkundër reshjeve të dendura të shiut, kjo fare nuk i pengojë të dyja skuadrat që të dëshmojnë lojë të fortë dhe nuk munguan edhe rastet. Në minutën e 49-të, mbrojtja e Marseille-s u tregua naive dhe nga kjo ka përfituar më së miri i disponuari Griezmann, i cili nga afërsia e parabolloi me top trupin e portierin Mandanda, 0:2.

Në minutat vijues, Marseille u përpoq me mundësitë e saja, por pa efekt, pasi që Atletico mbrohej dhe menaxhon lojën në tërësi. Skuadra franceze ka qenë e pafat kur zëvendësuesi Konstantinos Mitroglou goditi me kokë nga rreth 9-10 metra, por për fat të portierit Oblak topi u ndalë në shtyllën pingule. Në minutën e 83-të, nga rreth 19 metra Amavi goditi fortë, por Oblak me mund të madh shpëtoi portën e Atleticos.

Një minutë (89') pa përfunduar takimi, kapiteni Gabi nga afërsia me një gjuajtje të fortë vulosi fitoren për 3:0. Trajneri i Atleticos, Diego Simeone sikurse në qiellin e shtatë, me lojtarët e tij festoi triumfin e madh në Europa League, kurse Marseille lëshoi një mundësi të mirë.