Kur Prishtina mposhti Dinamon e madhe! - Bota Sot
Kur Prishtina mposhti Dinamon e madhe!

Futboll

E mërkurë, 14 nëntor 2018

Kur Prishtina mposhti Dinamon e madhe!

Nga: Kemajl Goca Më: 14 qershor 2018 Në ora: 16:43
Dinamo 1986-87

Pjesa e 42-të (edicioni i katërt për Prishtinën 1986-87): Prishtina shënoi fitore domethënëse me rezultat 3:2 kundër Çelikut nga Zenica në luftë për mbetjen në Ligën e Parë Federative të ish-Jugosllavisë në vitin 1987. Kjo ishte ndeshje e javës së 29-të (me 10 maj). Për Prishtinën shënuan: Muharrem Sahiti (13'), Vlladisllav Gjukiq (18') dhe Kujtim Shala (45’), ndërsa për Çelikun: Milidrag (42') e Veshoviq (55'). Në Javën e 30-të, me 17 maj, Prishtina mundet me 1:0 në Rijekë. Jankoviq shënoi në minutën e 70-të për fitoren e Rijekës. Në javën e 31-të (me 24 maj), Prishtina shënon fitore të madhe, duke e mundur me 2:0 Dinamon nga Zagrebi. Gjukiq (35') dhe Shala (55') shënuan për fitoren e Prishtinës. Në javën e 32-të (me 31 maj), Prishtina bëri paraqitje të dobët në Gërbavicë, ku pësuan debakël me 4:1 nga Zhelezniçari. Për Zhelezniçarin shënuan: Mihajlloviç nga penalltia (9'), Çuriç (42’ e 63'), Baliq (82') dhe Për Prishtinën: Sahit Kelmendi (82’).
Nesër me 15 qershor do të lexoni se si mbeti në elitë.  
Java 29-të
Me 10 maj

Zhelezniçari- Dinamo Z     1:0
Prishtina - Çeliku        3:2
C. Zvezda - Slloboda      2:1
Sutjeska - Buduçnosti    2:0
Vardari  - Partizani     0:0
Radniçki - Dinamo V     1:0
Velezhi - Spartaku      2:1
 
Me 13 maj
Sutjeska - C. Zvezda    1:1
Osijeku- Rijeka       1:0
Hajduku - Sarajeva     1:2
 
Tabela
1.Vardari        34 (35:29)
2.Hajduku        33 (38:35)
3.Velezhi         31 (54:40)
4.Partizani      30 (45:25)
5.Osijeku        28 (31:36)
6.C. Zvezda     27 (43:31)
7.Dinamo Z      27 (41:35)
8.Buduçnosti     26 (35:30)
9.Rijeka        26 (40:37)
10.Sutjeska      25 (46:39)
11.Radniçki    25 (26:33)
12.Zhelezniçari   24 (45:34)
13.Prishtina      23 (28:41)
14. Çeliku         22 (40:46)
15.Sarajeva      22 (33:43)
16.Dinamo V      22 (24:40)
17.Slloboda       20 (27:42)
18.Spartaku       17 (25:40)
 
Java 30
Me 17 maj

Partizani - Radniçki   3:1
Buduçnosti- Vardari      3:0
Slloboda - Sutjeska     7:0
Çeliku - C. Zvezda    1:2
Rijeka - Prishtina     1:0
Dinamo Z - Osijeku       2:1
Sarajeva - Velezhi        1:1
Dinamo V  - Hajduku       1:0
Spartaku  - Zhelezniçari  1:0
 
Tabela
1.Vardari        34 (35:32)
2.Hajduku        33 (38:36)
3.Partizani      32 (48:26)
4.Velezhi         32 (55:41)
5.C. Zvezda     29 (45:32)
6.Dinamo Z      29 (43:36)
7.Buduçnosti     28 (38:30)
8.Rijeka        28 (41:37)
9.Osijeku        28 (32:38)
10.Sutjeska      25 (46:46)
11.Radniçki    25 (27:36)
12. Zhelezniçari   24 (45:35)
13.Dinamo V      24 (25:40)
14.Sarajeva      23 (34:44)
15.Prishtina      23 (28:42)
16. Çeliku         22 (41:48)
17.Slloboda       22 (34:42)
18.Spartaku       19 (26:40)
 
Java 31
Me 24 maj

 
Osijeku - Zhelezniçari  3:2
Prishtina - Dinamo Z     2:0
C. Zvezda - Rijeka       3:1
Sutjeska - Çeliku        1:1
Vardari - Slloboda      1:0
Radniçki - Buduçnosti    1:1
Hajduku - Partizani     2:1
Velezhi - Dinamo V     5:0
Sarajeva - Spartaku      3:1
 
Tabela
1.Vardari        36 (36:32)
2.Hajduku        35 (40:37)
3.Velezhi         34 (60:41)
4.Partizani      32 (49:28)
5.C. Zvezda     31 (48:33)
6.Osijeku        30 (35:40)
7.Buduçnosti     29 (39:31)
8.Dinamo Z      29 (43:38)
9.Rijeka        28 (42:40)
10.Sutjeska      26 (47:47)
11.Radniçki    26 (28:37)
12.Sarajeva      25 (37:45)
13.Prishtina      25 (30:42)
14.Zhelezniçari   24 (47:38)
15.Dinamo V      24 (25:45)
16. Çeliku         23 (42:49)
17.Slloboda       22 (34:43)
18.Spartaku       19 (27:43)
 
Java 32
Me 31 maj

Partizani - Velezhi        3:0
Buduçnosti - Hajduku       0:0
Slloboda  - Radniçki   1:0
Çeliku  - Vardari       3:1
Rijeka  - Sutjeska     1:0
Dinamo Z - C. Zvezda    1:2
Zhelezniçari - Prishtina     4:1
Dinamo V  - Sarajeva     2:0
Spartaku - Osijeku       1:2
 
Tabela
1.Hajduku        36 (40:37)
2.Vardari        36 (37:35)
3.Partizani      34 (52:28)
4.Velezhi         34 (60:44)
5.C. Zvezda     33 (50:34)
6.Osijeku        32 (37:41)
7.Buduçnosti     30 (39:31)
8.Rijeka        30 (43:40)
9.Dinamo Z      29 (44:40)
10.Zhelezniçari   26 (51:39)
11.Sutjeska      26 (47:48)
12.Radniçki    26 (28:38)
13.Dinamo V      26 (27:45)
14.Çeliku         25 (45:50)
15.Sarajeva      25 (37:47)
16.Prishtina      25 (31:46)
17.Slloboda       24 (35:43)
18.Spartaku       19 (28:45)

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test