Tronditet Skënderbeu - Bota Sot
Tronditet Skënderbeu

Futboll

E martë, 20 nëntor 2018

Tronditet Skënderbeu

Më: 14 qershor 2018 Në ora: 17:28
Ilustrim

Sapo është bërë zyrtar vendimi i CAS të Lozanës rreth Skënderbeut për pezullimin e vendimit të UEFA-s për dënimin 10-vjeçar të skuadrës korçare.

KAS ka vendosur të lërë në fuqi vendimin e UEFA-s duke përjashtuar  klubin korçar nga ky edicion i Ligës së Kampioneve. Pas konfirmimit nga CAS, Kukësi do të jetë skuadra që do të shkojë në Champions, ndërsa Partizani automatikisht merr pjesë në Ligën e Europës. Nga ky moment priten ndryshime rrënjësore në klubin korçar.

Lausanne, 14 qershor 2018 – Gjykata e Arbitrazhit për Sport (CAS) ka hedhur poshtë kërkesën për
masat e përkohshme të paraqitura nga klubi shqiptar i futbollit KS Skënderbeu në të cilin kërkoi të qëndrojë ekzekutimin e vendimit të lëshuar nga Trupi i Apelit i UEFA-s më 26 prill 2018.

Më 29 mars 2018, Trupi i Kontrollit, Etikës dhe Disiplinës i UEFA (UEFA CEDB) gjeti KS Skënderbeu përgjegjës për aktivitete të ndryshme të ndreqjes së ndeshjeve dhe lëshoi ??një vendim në të cilin Klubi shqiptar ishte përjashtuar nga pjesëmarrja në Klubet e UEFA-s për të cilat do të ishte kualifikohen gjatë dhjetë viteve të ardhshme dhe i kanë urdhëruar klubit të paguajë një gjobë prej 1.000.000 euro.

KS Skënderbeu e apeloi këtë vendim në Organin e Apelit UEFA, i cili mbështeti vendimin e marrë
nga UEFA CEDB.

Më 14 maj 2018, KS Skënderbeu paraqiti një ankesë në CAS kundër vendimit të Apelit UEFA
Trup, së bashku me kërkesën për një qëndrim të ekzekutimit të të njëjtit vendim të UEFA-s; kërkesë të tillë
për një qëndrim u shkarkua sot.

Procedura e arbitrazhit është në vazhdim me shkëmbimin e parashtresave me shkrim. Data e dëgjimit ende nuk është fiksuar.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test