Ndihmës trajneri i Newcastle United u shpall fajtor për abuzim seksual të 18 djemve - Bota Sot
Ndihmës trajneri i Newcastle United u shpall fajtor për abuzim seksual të 18 djemve

Futboll

E hënë, 19 nëntor 2018

Ndihmës trajneri i Newcastle United u shpall fajtor për abuzim seksual të 18 djemve

Më: 3 korrik 2018 Në ora: 20:18
Trajneri i futbollit George Ormond

Trajneri i futbollit George Ormond u shpall fajtor për abuzimin seksual me 18 djemve që kishin shkruar tek ai për t’u stërvitur dhe për t’u bërë lojtarë profesionistë.

Ish trajneri i futbollit i djemve dhe ndihmësi i trajnerit Newcastle United është shpallur fajtor për kryerjen e 36 akuzave për abuzim seksual kundër 18 viktimave gjatë një periudhe 24-vjeçare midis 1973 dhe 1997.

Juria e gjyqtarëve e përberë prej gjashtë grave dhe pesë burrave, të cilët dëgjuan dëshmi nga 50 dëshmitarë gjatë gjyqit gjashtë javor në gjykatën e kurorës Newcastle, e morën vendimin e tyre pas dy ditë.

Ormond, i cili u përshkrua si një "pedofil grabitqar" nga policia Northumbria, kreu krimet kur ai ishte një trajner i shquar në klubin e djemve nga viti 1973 dhe nga viti 1993 deri në 1997, kur ai po ndihmonte me stërvitje rinore të Newcastle United.

George Ormond ishte "klasik dhe manipulues klasik", tha juria

Viktimat, të cilët nuk mund të emërohen për arsye ligjore, u paraqitën në polici dhe dhanë dëshmi në gjyq për keqpërdorimin e Ormondit.

Viktimat, disa prej të cilëve u ndërprenë dhe qanë kur dhanë dëshmi, të gjithë thanë se nuk i kishin treguar askujt për vite me radhë për abuzimet që kishin vuajtur. Shumë thanë se kishin ndjerë turp dhe turp, dhe ishin të shqetësuar se do të talleshin dhe nuk do të besonin. Ata thanë se ishin të frikësuar nga fuqia dhe ndikimi që Ormond përdorte për perspektivat e tyre për një karrierë në futbollin profesionist, raporton "The Guardian".

Një viktimë tha se Ormond e paralajmëroi atë për të heshtur, duke i thënë atij: "Unë kam ëndrrat tuaja në dorën time. Nëse ju thoni ndonjë gjë, unë do të shtyp ato”, citohet të ketë thënë një prej viktimave të tij.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test