Qysh në këtë moshë ka arritur të shkruajë emrin e tij në librin e artë - Bota Sot
Qysh në këtë moshë ka arritur të shkruajë emrin e tij në librin e artë

Futboll

Qysh në këtë moshë ka arritur të shkruajë emrin e tij në librin e artë

Më: 13 gusht 2018 Në ora: 16:06
Qysh në këtë moshë ka arritur të shkruajë emrin e tij në librin e artë

Ai quhet Armand Duplantis dhe është vetëm 18 vjeç. Atleti adoleshent suedez, qysh në këtë moshë ka arritur të shkruajë emrin e tij në librin e artë të Atletikës europiane dhe asaj botërore.

Në kampionatin europian të Atletikës, të zhvilluar në Berlin, Duplantis garoi në disiplinën e kërcimit me shkop, duke fituar medaljen e artë, pasi kaloi lartësinë 6.05 metra, duke lënë pas Timur Morgunov me 6 metra dhe francezin Lavillenie, që e mbylli garimin e tij me 5.95 metra.

Ajo që të bën përshtypje në garimin e këtij atleti është se, të gjitha lartësitë e tentuara i kaloi që në provën e parë, duke të lënë përshtypje se do të thyente rekordin botëror prej 6.16 metrash, që mbahet pikërisht nga Lavillenie.

Por, Duplantis nuk e bëri një tentativë të tillë për momentin. Sigurisht është shumë i ri dhe do të ketë shumë raste të tjera për të tentuar rekordin botëror, kështu që Lavillenisë do t’i duhet të përballet me një konkurrent shumë të fortë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...