Ferrari, me sytë nga titulli i Konstruktorëve - Bota Sot
Ferrari, me sytë nga titulli i Konstruktorëve

Futboll

Ferrari, me sytë nga titulli i Konstruktorëve

Më: 9 nëntor 2018 Në ora: 10:46
Sebastian Vettel

Objektivi më i rëndësishëm, titulli i Pilotëve u sfumua dhe shkoi me meritë në favor të Lewis Hamilton, por në kampin e Ferrarit nuk e kanë humbur shpresën se mund të ngjiten në shkallën më të lartë të podiumit, të paktën në garën për Konstruktorë.

Sebastian Vettel dhe Kimi Raikkonen ende nuk i kanë dorëzuar armët dhe synojnë të çojnë Ferrarin më lart në renditjen e pikëve sesa Mercedesi. Kjo u kuptua qartë në vigjiljen e Çmimit të Madh të Brazilit.

“Duhet të rikthehemi sa më shpejt te fitorja, pasi në këtë pikë të sezonit gjëja më e rëndësishme për skuadrën dhe për ne është titulli i Konstruktorëve. Për këtë jemi këtu. Nuk është ende momenti që të nxjerrim konkluzionet e kampionatit, pasi kemi ende dy gara ku duhet të përqendrohemi. Do të ishte koha e gabuar. Duhet të fitojmë këtu në Brazil dhe në Abu Dabi”, tha Sebastian Vettel.

Pas një sezoni ku humbi sërish duelin me Lewis Hamilton, por e përgëzoi si një kampion të vërtetë, tani piloti gjerman shpreson që të sjellë pikët e duhura në renditje për të çuar titullin në Maranello. Mercedesi kryeson Botërorin me 585 pikë, ndërsa Ferrari ka 530 pikë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...