Ekzekutoi bashkëpunëtorët në biznes, arrestohet kreu i federatës së futbollit - Bota Sot
Ekzekutoi bashkëpunëtorët në biznes, arrestohet kreu i federatës së futbollit

Futboll

Ekzekutoi bashkëpunëtorët në biznes, arrestohet kreu i federatës së futbollit

Më: 6 dhjetor 2018 Në ora: 21:20
Ilustrim

Një lajm i ardhur nga Peruja ka tronditur botën e futbollit. President i Federatës së Futbollit të Perusë, Edwin Oviedo u arrestua këtë të enjte pas një operacioni të gjatë të policisë për të shkatërruar grupe kriminale.

Oviedo u arrestua për arsye se ai ishte pjesë e një organizate kriminale të përbërë nga gjyqtarë, avokatë, dhe biznesmenë që infiltruan sistemin e drejtësisë së vendit”– tha prokurori Horge Çavez në komentet e transmetuara në kanalin televiziv ATV.

Ndërsa vetë Ovideo ka angazhuar avokatin e tij që të bëjë zgjidhjen e kësaj çështjeje, si dhe personalisht ka mohuar të gjitha akuzat që rëndojnë mbi të. Ovideo e mori drejtimin e FPF në vitin 2015.

Një vit më vonë gjykata e lartë e përjashtoi atë nga hetimi për urdhërimin e vrasjes së armiqve të tij në Tuman, një kompani sheqeri e mbytur nga mosmarrëveshjet e punës. Deri më tani Ovideo është në burgim pa afat derisa të vendoset gjithçka nga Gjykata e Krimeve të Rënda.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...