“Dëshmorët e Gjakovës” në pullë postare - Bota Sot
“Dëshmorët e Gjakovës” në pullë postare

Gjakova

“Dëshmorët e Gjakovës” në pullë postare

Më: 22 dhjetor 2018 Në ora: 17:06
Foto

Është përzgjedhur dizajni i pullës postare me temë “Dëshmorët e Gjakovës”. E kjo pullë postare është në qarkullim nga sot.

Shoqata e Intelektualëve të Gjakovës ka përshëndetur programin e Ministrisë së Zhvillimit Ekonomik, që e ka vënë në veprim projektin me titull "Dëshmorët e Gjakovës".     

Këto pulla postare janë dëshmi e përhershme për ta sjellë në kujtesë dhe për të mos i harruar vitet 1989/1990 dhe të gjitha ato që ka përjetuar popullata shqiptare e Gjakovës dhe e fshatrave të Gjakovës dhe jo vetëm, si flakët e luftës dhe viktimat në beteja, dëbimin e banorëve nga fshatrat, strehimin në familjet e Gjakovës, ndihmat dhe shpresën për liri”, ka thënë shoqata.

Sipas tyre, me këtë projekt ministria e ka realizuar qëllimin që të shënojë dhe të lërë gjurmë të zhvillimit historik të ngjarjeve, të situatave tepër të rënda, të angazhimeve, të veprimtarisë së personave dhe të këtyre familjeve.

Reagimin e Shoqatës së Intelektualëve të Gjakovës, e ka bërë publik ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka.

“Me ndihmën e juaj, kemi përzgjedhur dizajnin e preferuar të pullës postare me temë "Dëshmorët e Gjakovës". Nga sot, kjo pullë postare është në qarkullim, duke ju falënderuar bashkëpunimit të Postës së Kosovës”, ka shkruar ai në facebook.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...