Apeli refuzon një ankesë për hedhje të aktakuzës - Bota Sot
Apeli refuzon një ankesë për hedhje të aktakuzës

Gjakova

Apeli refuzon një ankesë për hedhje të aktakuzës

Më: 14 mars 2019 Në ora: 16:06
Gjykata e Apelit e Kosovës

Gjykata e Apelit e Kosovës, i ka refuzuar si të pabazuara ankesat e avokatëve mbrojtës, për hedhje të aktakuzës dhe kundërshtim të provave, në rastin e të pandehurve P.L. I.I. dhe V.H.

Me këtë, ka mbetur në fuqi aktvendimi i Gjykatës Themelore në Gjakovë, i datës 10.01.2019, e rrjedhimisht edhe aktakuza e Prokurorisë Special, e cila të akuzuarit P.L. dhe I.I. i ngarkon për veprat penale “Keqpërdorimi i pozitës apo i autoritetit zyrtare” nga neni 422 par.2 i Kodit Penal të Republikës së Kosovës, si bashkëkryes dhe në vazhdimësi.  Ndera të akuzuarin  V.H.  për “Mashtrim në subvencione” nga neni 262 dhe “  Shmangie nga tatimi” nga neni 249 i Kodit Penal të Kosovës.

Gjykata e Apelit, njësoj si gjykata e shkallës së parë, konsideron se  nuk ekzistojnë kushtet ligjore për hudhjen e aktakuzës dhe se  provat që i janë bashkangjitur asaj nga ana e Prokurorisë,  janë të  pranueshme. Qëndrueshmëria e tyre do të vërtetohet në seancën  e shqyrtimit kryesor, ndërsa në këtë fazë të procedurës penale fajësia nuk mund të supozohet as nga gjykata e as nga palët.

Gjykata e Apelit po ashtu e ka refuzuar si të pa bazuara edhe ankesën e prokurorisë në raport më të akuzuarit tjerë të këtij rasti,  ndaj të cilëve ka pushuar procedura penale.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...