AAK-ja dhe PDK-ja bëjnë koalicion në këtë komunë

Gjakova

AAK-ja dhe PDK-ja bëjnë koalicion në këtë komunë

Më: 11 nëntor 2021 Në ora: 23:34
PDK, AAK

AAK-ja dhe PDK-ja kanë arritur koalicion për rundin e dytë të zgjedhjeve lokale.

Këtë e ka konfirmuar bartësja e listës së PDK-së në këtë komunë, Arbënesha Kuqi.

Ajo ka thënë se ky koalicion ka ardhur si dakordim i të dyja palëve, duke shtuar se oferta e kandidatit të AAK-së për Gjakovën ka qenë serioze karshi tyre.

“Ne kemi krijuar koalicion me Ardian Gjinin, kryetarin aktual, dhe para dy orësh është votuar në kryesinë e degës së PDK-së në Gjakovë. Jemi në koordinim të plotë me kryetarin Memli Krasniqi dhe me kryetarin e degës Hajdar Beqa dhe gjithë kryesinë. Ky koalicion ka ardhur si dakordim i të dy palëve, për shkak se oferta e Ardian Gjinit ka qenë serioze dhe e bashkërenduar në bazë të programit tonë politik”.

“Unë si kandidate për kryetare nga PDK-ja, dega në Gjakovë në këto zgjedhje iu jap lajmin që ne jemi veçse në koalicion me zotëri Gjinin për shkak se oferta e Ardian Gjinit ka qenë shumë serioze në raport me neve”, ka deklaruar Kuqi.

Kandidati i AAK-së për kryetar të Gjakovës, Ardian Gjini, sonte deklaroi se ka arritur dakordim për koalicion me PDK-në, Partinë Shqiptare Demokristiane dhe LDK-në, e që me këto dy të fundit nuk ka akoma marrëveshje të formalizuara.

Kandidatja e PDK-së për Gjakovën, Arbënesha Kuqi, në rundin e parë të zgjedhjeve lokale kishte marrë 3.39 % të votave.

Në balotazhin e 14 nëntorit për Gjakovën do të përballen kandidatja e Vetëvendosjes Mimoza Kusari-Lila dhe ai i AAK-së Ardian Gjini.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat