Kusari-Lila: Kultura, pjesë e pandashme e identitetit të Komunës së Gjakovës - Bota Sot
Kusari-Lila: Kultura, pjesë e pandashme e identitetit të Komunës së Gjakovës

Gjakova

E shtunë, 20 tetor 2018

Kusari-Lila: Kultura, pjesë e pandashme e identitetit të Komunës së Gjakovës

Më: 14 nëntor 2017 Në ora: 19:50
Kandidatja për kryetare të komunës së Gjakovës nga Alternativa, Mimoza Kusari Lila

Kandidatja për kryetare të komunës së Gjakovës nga Alternativa, Mimoza Kusari Lila, në kuadër të fushatës së sotme për zgjedhjet e raundit të dytë, ka mbajtur takim të përbashkët me aktorët e Komunës së Gjakovës.

Në këtë takim, kryetarja ka përmendur punën që është bërë gjatë mandatit të parë , duke theksuar që fushën e kulturës e ka trajtuar si një element esencial me të cilin karakterizohet Komuna e Gjakovës.

Ajo ka shprehur se qyteti i Gjakovës duhet të ruaj me fanatizëm trashëgiminë e vendit dhe këto vlera do të promovohen gjithnjë e më shumë duke e inkorporuar trashëgiminë kulturore me atë moderne.

“Takimi me juve është edhe një rikujtim për punën që e kemi bërë bashkë gjatë këtyre katër viteve, prej momentit kur kemi diskutuar për shume probleme, sfida si dhe politizime në fushën e artit por edhe jetës shoqërore të përgjithshme në Gjakovë, e deri tek kjo periudhë kur ne mundemi me u krenuar për arritjet në Gjakovë. Më gëzon fakti që Gjakova do ta ketë edhe shkollën e mesme të Artit të cilën e ka mbështetur një agjencion shumë serioz dhe pritet të filloje në janar të vitit 2018. Është krenari për Gjakovën që afër shkollës së muzikës të bëhet edhe shkolla e artit e cila do të rrisë edhe më shumë vlerat e qytetit si një vend me trashëgimi të pasur kulturore dhe artistike, ka thënë Kusari-Lila.

Ajo theksoi se plani për teatrin parasheh përmirësimin e infrastrukturës së brendshme të teatrit dhe pallatit të kulturës në përgjithësi, duke përfshirë aktivizimin e galerisë, infrastrukturën në tërësi të pallatit të kulturës, si dhe shfrytëzimin e ambienteve të teatrove të hapura si Sheshi “Ali Podrimja”.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test