Gjykata që luftoi korrupsionin - Bota Sot
Gjykata që luftoi korrupsionin

Gjakova

Gjykata që luftoi korrupsionin

Më: 4 janar 2018 Në ora: 11:05
Gjykata e Gjakovës

Gjykatës së Gjakovës i mbetën pa zgjidhur 10 lëndë të korrupsionit.

Gjykata e Gjakovës ka arritur që në vitin 2017 të zgjidhë më shumë lëndë sesa ka pranuar.

Kryetari i kësaj gjykate, Vaton Durguti tha se institucioni që ai drejton pavarësisht vështirësive që ka pasur, ka shënuar rritje të efikasitetit.

“Kjo gjykatë ka arritur një progres mjaft të mirë dhe në këtë drejtim numri total i lëndëve të cilët janë kryer është më shumë sesa kanë ardhur brenda këtij viti. Janë 4180 lëndë më shumë pra të kryera sesa të pranuara gjatë vitit 2017”, tha Vaton Durguti.

Kreu i kësaj gjykate theks të veçantë i dha suksesit në luftën kundër korrupsionit duke treguar për numrin e lëndëve që janë në rënie në këtë gjykatë.

“…prej dymbëdhjetë lëndëve që janë trashëguar nga vitet paraprake, vetëm gjatë këtij viti janë pranuar tetëmbëdhjetë lëndë, të zgjidhura janë njëzet dhe të ngelura në punë janë vetëm dhjetë lëndë”, tha Durguti.

Dërguti në fund tha se kjo gjykatë në total ka arritur efikasitet 136%, ndërsa degët e saj në Rahovec 70% dhe Malishevë 209 %.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test