Familja Nivokazi ia falë gjakun e nënës dhe djalit familjes Palokaj në Gjakovë - Bota Sot
Familja Nivokazi ia falë gjakun e nënës dhe djalit familjes Palokaj në Gjakovë

Gjakova

Familja Nivokazi ia falë gjakun e nënës dhe djalit familjes Palokaj në Gjakovë

Nga: Bota sot Më: 4 janar 2018 Në ora: 13:58
Pamje nga falja e gjakut te familjeve Nivokazi dhe Palokaj

Gjakmarrja si dukuri është e pranishme ende ndër shqiptarët, mirëpo vitet e fundit kjo ka filluar të eliminohet duke zgjedhur rrugën e faljes në mes familjeve.

Një rrugë të tillë ka zgjedhur edhe familja Nivokazi i Skivajnit, të cilët sot ia falën gjakun e nënës dhe djalit familjes Palokaj nga Fiarja e Gjakovës.

Këtë e ka treguar Ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj, përmes një statusi në Facebook, i cili ishte edhe vetë i pranishëm në këtë falje në mes familjeve.

Në fotografitë e paraqitura nga Lekaj, shihen shumë njerëz të cilët ishin të pranishëm në faljen e gjakut, ndërsa ministri këtë e ka quajtur akt human.

Postimi i plotë i Pal Lekajt:

Sot ka ndodhur ajo që gjithnjë e ka karakterizuar traditën tonë shqiptare. Falja e gjakut është shërimi i një plagë.

Sot këtë akt human e njerëzor e bënë, familja Nivokazi i Skivjanit të cilët ia falën gjakun e Nënes dhe Djalit, familjes Palokaj nga Firaja e Gjakovës.

Hasmëritë nuk na dërgojnë askund, prandaj si dje, sot e as nesër nuk duhet të ndalemi, të gjithë bashkë si në kohërat e hershme, kur printe plaku i urtë, Anton Çeta, të angazhohemi që të mos kemi asnjë familje shqiptare të hasmëruar.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test