Nga azilkërkues, shqiptari sot në radhët e CDU-së - Bota Sot
Nga azilkërkues, shqiptari sot në radhët e CDU-së

Gjermania

Nga azilkërkues, shqiptari sot në radhët e CDU-së

Më: 16 mars 2019 Në ora: 18:20
Kolë Gjoka

Kolë Gjoka vendosi të largohej në vitin 1996 nga Shqipëria dhe të emigrojë bashkë me vëllain e tij. U nis drejt Gjermanisë si emigrant, dhe sot është pjesë CDU-së.

Ai është një ndër mbështetësit dhe lobuesit e Shqipërisë në politikën gjermane.

Pavarësisht politikës, Kolë Gjoka ka arritur sukses edhe në biznes. Në episodin e radhës “Diaspora” Kolë Gjoka ka rrëfyer historinë e tij të emigrimit, si dhe refuzimet e shumta gjatë periudhës së kërkimit të një vendi pune në gjermani. Nga një ish ushtarak në Shqipëri, ai në gjermani bëri punë të ndryshme, me sakrifica të mëdha.

Ai kujton se edhe pse shpesh herë ka kaluar situata të ndryshme, sfida të mëdha, dhe përballje me një shoqëri shumë të ftohtë, ai kurrë nuk është dorëzuar. Endrra e tij është të jetë pjesë e Bundestagut Gjerman.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...