Ambasadori Cufaj: Gjermania për Kosovën është atdheu i dytë - Bota Sot
Ambasadori Cufaj: Gjermania për Kosovën është atdheu i dytë

Gjermania

Ambasadori Cufaj: Gjermania për Kosovën është atdheu i dytë

Më: 10 qershor 2019 Në ora: 14:54
Ambasadori i Kosovës në Berlin, Beqë Cufaj

Ambasadori i Kosovës në Berlin, Beqë Cufaj ka dhënë një intervistë për revistën kryesore të diplomatëve në Gjermani, “Diplo Magazine”. Ai ka folur për situatën aktuale në Kosovë dhe për rëndësinë e intervenimit të NATO’s 20 vjet më parë.

Ambasadori i Kosovës në Berlin, Beqë Cufaj ka dhënë një intervistë për revistën kryesore të Diplomatëve në Gjermani, “Diplo Magazine”, e cila botohet në dy gjuhë- gjermanisht dhe anglisht në muajin qershor.

Në intervistën 10 faqëshe diplomati nga Kosova, Beqë Cufaj i cili më parë kishte punuar si gazetar dhe shkrimtar, ka folur për situatën aktuale në Kosovë, sfidat por edhe sukseset e vendit që ai përfaqëson në Gjermani.

Duke u ndërlidhur me 20 vjetorin e Çlirimit të Kosovës, Cufaj ka theksuar edhe njëherë rëndësinë e intervenimit të NATO-s duke thënë se vet fakti që në Ballkan tash 20 vjet po mbretëron paqe.

Cufaj po ashtu ka vënë theksin tek marrëdhëniet e mira mes Kosovës dhe Gjermanisë duke potencuar që me vet faktin që në Gjermani jetojnë rreth 400.000 shtetas nga Kosova, duke shtuar se Gjermania për Kosovën është atdheu i dytë.

Revista Diplo Magazine i ka kushtuar, pos intervistës me Ambasadorin Cufaj, edhe 5 faqe turizmit të Kosovës. Kjo revistë botohet në 30.000 ekzemplarë dhe është e abonuar nga të gjitha institucionet kryesore të Gjermanisë si dhe përfaqësitë diplomatike nga mbarë bota në Berlin dhe Gjermani.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...