“Tërmet” politik në Gjermani, pasardhësja e Merkel merr vendimin e papritur - Bota Sot
“Tërmet” politik në Gjermani, pasardhësja e Merkel merr vendimin e papritur

Gjermania

“Tërmet” politik në Gjermani, pasardhësja e Merkel merr vendimin e papritur

Më: 10 shkurt 2020 Në ora: 10:18
Angela Merkel, Annegret Kramp-Karrenbauer

Drejtuesja e CDU-së, Annegret Kramp-Karrenbauer, heq dorë nga kandidatura për kancelare si edhe nga posti i kryetares së CDU-së. Ka "një marrëdhënie të pasqaruar të pjesëve të CDU-së, me AfD dhe Të Majtët", ka thënë ajo.

Pas ngjarjeve në landin e Tyringjisë javën e kaluar, ku një kryeministër liberal (FDP) u zgjodh me votat e partisë populiste të djathtë, AfD dhe u dorëhoq pak ditë më vonë, kryetarja e partisë kristian-demokrate, CDU, Annegret Kramp-Karrenbauer ndeshi në kritika të forta që vunë në dyshim autoritetin e saj.

Tani ajo vendosi të heqë dorë si nga kandidatura për kancelare ashtu edhe nga pozicioni i kryetares së CDU-së, bëri të ditur presidiumi i CDU-së në Berlin, sipas një zëdhënësi konservator.

Kramp-Karrenbauer, tha në presidium, citon dpa,se ka "një marrëdhënie të pasqaruar të pjesëve të CDU-së, me AfD dhe Të Majtët". Ajo është kundër një bashkëpunimi me AfD dhe Të Majtën.

Në të njëjtën kohë është e qartë, që kryesimi i partisë dhe kandidatura për kancelare  janë në një dorë. Sipas AKK në verë ajo do të organizojë procesin e kandidaturës për kancelar, do ta përgatisë partinë për të ardhmen dhe do të dorëzojë postin e kryetares, thuhet në njoftimin e presidiumit të CDU-së.

Njoftohet se Merkel do ta mbajë Kramp-Karrenbauer si ministre të Mbrojtjes.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat