Letër e hapur për shqiptarët e Hamburgut - Bota Sot
Letër e hapur për shqiptarët e Hamburgut

Gjermania

Letër e hapur për shqiptarët e Hamburgut

Nga: Halil Gashi Më: 22 shkurt 2020 Në ora: 18:45
Hamburg

Në zgjedhjet parlamentare të Hamburgut në Gjermani, që do të mbahen dielën, më 23 shkurt 2020, do të kandidojë edhe Sami Musa, një shqiptar i lindur në Gjermani, por i lidhur ngushtë me Kosovën , shqiptarët dhe kulturën tonë.

Ata që e duan shqipatrinë dheqë duan një zë për shqiptarët në Parlamnetin e Landit të Hamburgut ,të dielën më 23.shkurt te ketij viti le të ja msyejnë kutive te votimit me emrin e shqiptarit Sami Musa në mëndje dhe në shpirt dhë votën në kuti tia japë atij. Secili që kështu vepron më kte rast ka votuar për vehtën e tijë , për interesin dhe dinjitetin e shqiptarve të Hamburgut dhë më gjerë duke ja shtuar vleren dhe dinjitetit vetes se tyre dhe duke berë krenarë gjithë shqiptarët jo vetëm në Hamburg , por edhe në mbarë Gjermaninë si dhe në Kosovë.

Votimi dhe zgjedhja e Samiut në Parlamentin e Hamburgut , jo vetëm që ju bënë nderë atyre dhe Samiut, por nderon e dhe Babin e tijë Xhelil Musën I cili për 50 vite sa është në Hamburg bëri të pa mundurën që të ndihmoi Shqipatërt gjithandej në Hamburg, Ai, ishte ambassador I parë I shqiptarve të Kosovës, por jo vetëm atyre të Kosovës , por gjithandej kah është shqiptaria . Ai bër të pa mundurën për të ndihmuar Kosovën në rrugëtimin drejtë lirisë dhe pavarësisë dhe ka një hise të mirë në kte rrugëtim. Andaj vota për Samiun , është nderim dhe respekt edhe ndaj Xhelil Musës të cilin për kontributin e dhenë edhe ndaj Shqiperisë e patë dekoruar edhe Presidenti Bujar Nishani.

Image
Sami Musa

Samiu thotë se i ka hyrë kësaj gare, që t’i përfaqësojë shqiptarët edhe përmes rrugës politike dhe të lehtësojë më shumë procesin e integrimit të tyre. Por, në programin e tij, Sami Musa ka edhe zhvillimin e Kosovës e të Shqipërisë, përmes investimeve gjermane që do të mund të bëheshin. Ai nuk e shikon si zgjidhje migrimin e shqiptarëve. Madje ai ka një porosi të veçantë për ta, kur iu shpjegon se të shkuarit në Gjermani apo në vende të tjera në Evropë për punë, nuk do t’i bëjë ata më të pasur, përkundrazi, thotë Sami Musa. Në Gjermani thotë ai, puna është krejt me stres dhe në fund të muajit nuk mbeten shumë fitime, ndoshta më pak se sa të bëhet një punë në Kosovë.

Edhe nje here kujtojmë se neser shqipatrët e Hamburgut duhët të deshmohën si komunitet kompakt , icily do të unifikoi votën e tyre për Samiun e më këtë rast edhe për vehtën e tyre dhe për mabrë shqipatrinë , ata duan dhe mundën ta kene një zë shqip në Parlamentin e Hamburgut ,

Forca Sami nuk je vetëm ne jemi të gjithë më ty, duam te bejmë krenar dhe ti të na beshë neve krenar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat