Shpërthim i ri me COVID-19 në Gjermani, 7.000 persona në karantinë

Gjermania

Shpërthim i ri me COVID-19 në Gjermani, 7.000 persona në karantinë

Më: 18 qershor 2020 Në ora: 14:34
Foto Ilustrim

Gjermania ka identifikuar një vatër të re të infeksioneve me COVID-19.

Në shtetin perëndimor të Gjermanisë në Rhein Westphalia të Veriut, rreth 7,000 njerëz janë vendosur në karantinë dhe shkollat ​​dhe kopshtet janë mbyllur pas një shpërthimi të koronavirusit, raporton Reuters.

Përhapja besohet të ketë ardhur nga Tonnies, një fabrikë për përpunimin e mishit në Rheda-Wiedenbruck, ku ka pasur 657 raste të konfirmuara të virusit.

Martin Hikel, kryetar i bashkisë në rrethin jugor të Berlinit në Neukolln, ka thënë se autoritetet po përpiqen të gjurmojnë origjinën e një përhapjeje të re shqetësuese të virusit atje, i cili deri më tani ka infektuar rreth 70 banorë lokalë.

Policia raportohet se ruan shtatë blloqe banimi fqinje, në të cilat mbi 370 familje të ndara, shumë prej tyre që jetojnë në kushte shumë të ngërçuara, aktualisht janë nën karantinë. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat