Ambasada e Kosovës në gjermani ka një njoftim të rëndësish për mërgimtarët - Bota Sot
Ambasada e Kosovës në gjermani ka një njoftim të rëndësish për mërgimtarët

Gjermania

Ambasada e Kosovës në gjermani ka një njoftim të rëndësish për mërgimtarët

Më: 25 korrik 2020 Në ora: 09:23
Flamuri gjerman

Të gjithë qytetarët që udhëtojnë nga Kosova në Gjermani nga fillimjava që vjen do të kenë mundësi të bëjnë testimin për Covid 19 në të gjitha Aeroportet e Gjermanisë.

Ky vendim është marrë dje nga Ministrat e Shëndetësisë së 16 Landeve të Gjermanisë në koordinim me Ministrinë Federale të Shëndetësisë së Gjermanisë.

Lajmi u bë i ditur nga Qendra Kombëtare për Menaxhim Kufitar.

Njoftimi i plotë:

“Njoftim për qytetarët që udhëtojnë nga Kosova në Gjermani

Të gjithë qytetarët që udhëtojnë nga Kosova në Gjermani nga fillimjava që vjen do të kenë mundësi të bëjnë Testimin për Covid 19 në të gjitha Aeroportet e Gjermanisë. Këtë vendim e kanë marrë sot Ministrat e Shëndetësisë së 16 Landeve të Gjermanisë në koordinim me Ministrinë Federale të Shëndetësisë së Gjermanisë.

Luteni të zbatoni informatat dhe masat që Qeveria e Kosovës dhe Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike japin udhëtoni në vendlindje.

Luteni që të zbatoni infromatat dhe masat që Qeveria e Gjermainisë dhe Qeveritë e Landeve japin kur ktheheni nga pushimet nga Kosova në Gjermani”, thuhet në njoftim.

Ndryshe, personat të cilët dalin nga Gjermania dhe vizitojnë vendet me numër të madh të të infektuarve, ku bën pjesë edhe Kosova, duhet të karantinohet për 14 ditë ose të ketë rezultatin negativ për testin Covid-19, jo më të vjetër se 48 orë para hyrje ose pas hyrjes.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat