Mjeku shqiptar e vaksinon personin e parë në Berlin kundër COVID-19

Gjermania

Mjeku shqiptar e vaksinon personin e parë në Berlin kundër COVID-19

Më: 27 dhjetor 2020 Në ora: 14:25
Gertrud Haase është vaksinuar nga mjeku shqiptar Fatmir Dalladaku

Qytetarja 101-vjeçare Gertrud Haase është bërë e parja në Berlin që ka marrë vaksinën anti-Covid të Pfizer/BioNtech.

Në shumicën e Gjermanisë sot ka nisur vaksinimi kundër COVID-19.

Haase është vaksinuar në shtëpinë e kujdesit “Agaplesion Bethanien Sophienhaus” nga mjeku shqiptar Fatmir Dalladaku, ndërsa vaksinimi u bë në prani të senatorit të Shëndetësisë, Dilek Kalayci, shkruan “Berlin.de”.

“Nuk po ndjej gjë, edhe marrja e vaksinës shkoi mjaft mirë. Nuk ndjeva asgjë. Është përparësi e madhe për ne këtu që do të vaksinohemi”, ka deklaruar Haase.

Sipas autoriteve shëndetësore të Berlinit, fillimisht do të jepen 9750 vaksina anti-Covid në këtë vend.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat