Gjermani: Fotografitë e reja tregojnë ura dhe shtëpi të shkatërruara

Gjermania

Gjermani: Fotografitë e reja tregojnë ura dhe shtëpi të shkatërruara

Nga: M.L. Më: 17 korrik 2021 Në ora: 15:49
Shtëpitë e tëra u fundosën. (Policia Thuringia)

Vërshimet dhe stuhitë e ditëve të fundit shkaktuan përmbytje të mëdha në Gjermani. Në perëndim të vendit, qytete të tëra janë nën ujë. Dhjetëra njerëz po vdesin, qindra janë ende të zhdukur, raporton Blick përcjell “Bota sot”.

Fotografitë e reja nga policia e Thuringisë tregojnë shkallën e përmbytjeve shkatërruese në Gjermani gjatë ditëve të fundit. Urat janë shembur në rrethin Ahrweiler. Rrugët e mëparshme të hekurudhës mund vetëm të merren me mend se ku ishin.

Image

 

Shtëpitë që dikur qëndronin në këtë pjesë nuk ekzistojnë më. Makinat dalin nga rrënojat, dhe shinat e trenave mund të shihen në mes.

Ura e dikurshme rrugore në rrethin Ahrëeiler gjithashtu nuk mund të përdoret më. Shtyllat individuale janë të shtrembëruar.

Image

 

Kandidati për kancelar të CDU-së, Armin Laschet doli në mbrojtje të njerëzve

Armin Laschet (60) ishte në zonën e katastrofës të shtunën. Në një konferencë për shtyp, ai theksoi se ishte e rëndësishme të shikoheshin edhe fatet individuale. Në ditët në vijim ai dëshiron të ndihmojë njerëzit që kanë humbur shtëpitë e tyre në veçanti: "Ne duhet të bëjmë gjithçka që mundemi për të parandaluar të pastrehët. Ne duhet të pyesim veten se si mund t'i ndihmojmë pikërisht ata që nuk dinë ku të shkojnë".

Image

 

Kancelarja Merkel do të udhëtojë të dielën në zonën e katastrofës

Pas stuhive shkatërruese në Gjermani, Kancelarja Angela Merkel do të udhëtojë të dielën në zonat e prekura. Kjo është raportuar nga «Bild», duke cituar «burime të mirëinformuara». Ndër të tjera, Kancelarja dëshiron të vizitojë fshatin Schuld me 700 banorë, i cili u godit më së rëndi.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat