Si u dorëzua Virusi “Delta” para meje?

Gjermania

Si u dorëzua Virusi “Delta” para meje?

Nga: Marjan Sebaj-Sopi Më: 9 shtator 2021 Në ora: 23:40
Marjan Sebaj-Sopi

Isha në dijeni, por kur më takoi Virusi, më tha: "Eh djalë, që dy vite të kërkoi dhe shih se nuk ke ka shkon?! I pa befasuar, ia prita: "jo ore i poshtër, as nuk tu kam fshehur as nuk t'kam ikur, sepse as unë nuk jam ndaluar duke shëtitur pandërpre që dy vite e nuk ta kam pas frikën fare, dhe as nuk të kam takuar.

Dhe ende pa përfunduar bisedën, ai qyqar tinzar u fut në mua përmes vrimave të hundës sime mjaftë të madhe, e gjeti vendin menjëherë.

Dhe vërtetë më mori të nuhaturit, kështu që nuk dalloja më far arome.

I thashë: qenke i poshtër, ore, a kështu sillesh me të gjithë?!

Ma ktheu me përqeshje cinike: He he he...prit pak prit...(ani kinse shqip tha; heneeeez). Dhe vazhdoi rrugën ka fyti, por tap i doli para z.Apetiti dhe z.Nuhaturi e i thanë; "mos na u sill kësajde! U kacafytën kogjo fortë, fyt për fyti, dhe faqeziu, nga inati e grabiti qysmën e Apetitit dhe të Nuhaturit, dhe po vazhdon rrugën kah mushkritë. Por këtu menjëherë hasi në vështirësi, në tunela të zi-errësuar e dukej sikur sillej vërdallë Delta, e asesi me gjetë rrugë, ishte humbur e ndoshta edhe helmuar nga z. Duhani. Madje, disa herë veq se nuk u zhyt e ngulfatur në Katran. Kur ishte takuar me zotri Nikotinin ia kishte tralluar e marr krejt mend.

Dal nga dal, po e vëreja se përgaditej të dal e ik, po e pyes: Çka u bë o "Deltë" o Covid19 e Virus i poshtër?!

Ma ktheu; "ai burr, nuk gjeta rrugë për kah mushkritë, i kishe mbuluar më katran (që kur pi duhan) dhe e kishe bë si mur Berlini e nuk munda të depërtoj, madje një zë burri, u duk si z. Duhani më tha: ik more se këtu kollitem unë!

E pyeta: E tash?

Delta Virusi: "Tani jam i uritur e po iku nga Ti, sepse u vërdata poshtë e lartë disa ditë e asgjë, u humba sikur lopë e asgjë, dhe vazhdoi; edhe lopës mos me i dhanë me hangër bënë MUUU!

Nga tani jam MU (lopë e çartur) sepse dëshiroj kështu ta ndërroj emrin e fytyrën që mos më njohin njerëzit.

I thashë ik e thefsh qafën përgjithmonë, kur mos u kthefsh të askush.

Kurse, nga larg Delta e tani Mu faqeziu u dëgjua duke thënë e bërtitur: "Mos mbani maska, mos mbani higjienën, mos mbani distancë, mos u vaksinoni...sepse ma shpejt Ju gjejë dhe përqafoj!" Kujdes.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat