Jens Spahn, politikani me ndikim në Gjermani i kënaqur me integrimin e shqiptarëve - Bota Sot
Jens Spahn, politikani me ndikim në Gjermani i kënaqur me integrimin e shqiptarëve

Gjermania

E hënë, 22 tetor 2018

Jens Spahn, politikani me ndikim në Gjermani i kënaqur me integrimin e shqiptarëve

Më: 8 shtator 2017 Në ora: 06:19
Jens Spahn dhe Besnik Kelmendi

Jens Spahn është një politikan me ndikim ne gjerman. Që nga 3 korriku 2015, ai eshtë sekretar i shtetit për Financave në Kabinetin Merkel III.

Anëtar i Bundestagut gjerman, njohes i mire i politikes në Ballkan si pjesë e kabinetit të Merkelit. Gjatë takimit që ka pasur me z Besnik Kelmendi Nicki u informua nga Kelmendi për situatën e përgjithshme politike dhe pozitën e bashkësisë shqiptare në gjermani.

Jens Spahn theksoi se është i kënaqur që diaspora shqiptare çdo dite e me teper po integruar në jetën publike dhe politike në Gjermani.

Kjo mbështetet edhe nga fakti që tani kemi gjithashtu edhe një shqiptare me origjin nga Kosova në shtabin elektorale të CDU ne Ruhrgebiet duke falenderuare z. Kelmendi per angazhimin dhe organizimin e takimit me komunitetin shqiptare per z. Zimak kshilltare i Z. Merkel per rini.

Duhet theksuar se z. Kelmendi ka ndikuarë në fitoren e CDU-së, në Republikën e Nordrain Westfalisë pas një kohe të gjatë CDU me z. Armin Laschet.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test