Ministri i Diasporës Majko u takua shqiptarët në Dyseldorfit - Bota Sot
Ministri i Diasporës Majko u takua shqiptarët në Dyseldorfit

Gjermania

Ministri i Diasporës Majko u takua shqiptarët në Dyseldorfit

Luan – Asllan Dibrani Nga Luan – Asllan Dibrani Më 27 shkurt 2018 Në ora: 22:55
Pamje nga takimi

Në  qytetin e Dyseldorfit  në Landin e Nordheim Westwalenit në Gjermani, me datën 25.02.2018,u prit Ministri  i Diasporës nga Shqiperia zoti Pandeli Majko.

Ministri i Diasporës nga Shqiperia pati një agjendë të ngjeshur , me shumë bashkatdhetar , përfaqësues të shoqatave dhe asociacioneve tjera nga “Diasporora  Shqiptare”. Aty  u diskutua për mundësitë e bashkëpunimit, dhe organizimit të “Diasporës  Shqiptare” për koordinimin e të gjitha kapaciteteve dhe forcave të veta  të mundshme për ndërtimin e urave të bashkëpunimit. Aty u theksuar qe është e domosdoshme  që ministritë  e Diasporës nga  Kosova dhe Shqipëria të jenë në bashkëpunim dhe  të veprojnë në  interesa të përbashkëta  për Diasporën Shqiptare dhe vlerat e saj për dy shtetet Shqipërinë dhe Kosovën... 

Në këtë takim morën pjesë edhe kryetari i “Lidhjes shkrimtarëve, artistëve, dhe krijuesve Shqiptarë në Gjermani” zoti Pal Sokoli, kryetari i bashkësive të shoqatave Shqiptare  në Gjermani ,Zoti Lulzim Veliu,  Zonja Megi Mass anëtare  e kryesisë  në partinë  e CDU-së etj për atë rajon.

Në këtë takim  aktivisti i dalluar i çështjes kombëtare zoti Fatmir Muçolli përshëndeti të pranishmit edhe në emrin e “Lobit Euroatlantik Shqiptar” dhe “Lidhjes Shqiptare në Botë”. Ai  shpalosi idenë e tij për organizimin e Projektit “ Besëlidhja Shqiptare e Shekullit 21“. Ideja e këtij projekti ka hasur në mirëkuptim të organizimit gjithëkombëtar. Pritet me 21 mars të organizohet në Prishtinë shprehet zoti Muçolli.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test