Rrëfimi i dy shqiptarëve që lanë gjithçka në Kosovë, e shkuan për të punuar në Gjermani - Bota Sot
Rrëfimi i dy shqiptarëve që lanë gjithçka në Kosovë, e shkuan për të punuar në Gjermani

Gjermania

Rrëfimi i dy shqiptarëve që lanë gjithçka në Kosovë, e shkuan për të punuar në Gjermani

Më: 26 korrik 2018 Në ora: 10:28
Fitore Kastrati

Dy të rinjtë, Fitore Kastrati dhe Rexhep Bytyçi, kanë vendosur ta lënë Kosovën dhe të zhvendosen në Gjermani për punësim dhe jetesë.

Kosova nuk ofron kushte për punësim dhe kjo ka bindur Kastratin dhe Bytyçin që të kërkojnë vende pune jashtë vendit, raporton televizioni publik i Kosovës.

Ata shprehen se në Kosovë nuk ka kushte, dhe përkundër se kanë diplomuar, nuk po mund të gjejnë punë

Shumë të rinj, të ardhmen e tyre e shohin si të punësuar jashtë shtetit. Por, që atje të shkojnë të përgatitur, kanë vendosur të përvetësojnë një profesion. Andaj, në bashkëpunim me Ministrinë e Punës, ka organizata që ofrojnë trajnime si në degën e infermierisë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...