Ismajli kërkon të mos politizohet rasti i dëmtimit të pllakës në varrezat e qytetit - Bota Sot
Ismajli kërkon të mos politizohet rasti i dëmtimit të pllakës në varrezat e qytetit

Gjilani

Ismajli kërkon të mos politizohet rasti i dëmtimit të pllakës në varrezat e qytetit

Më: 1 tetor 2019 Në ora: 16:17
Arbër Ismajli

Arbër Ismajli, nënkryetar i Komunës, ka shprehur keqardhje në takimin e sotëm të Këshillit Komunal për Siguri në Bashkësi (KKSB) për rastin e dëmtimit të pllakës së varrezave të komunitetit ortodoks në Gjilan, rast ky për të cilin tha se ishin njoftuar nga OSBE.

Ismajli ka kërkuar që ky rast i izoluar të mos politizohet, meqë nuk besohet të ketë ndonjë prapavijë të caktuar. Për më tepër, ai ka thënë se ende nuk ka as raport final për këtë rast, i cili mund të ketë ndodhur nga ndonjë grup i të rinjve që sillen vërdallë andej pari dhe nuk ka diçka serioze në prapavijë.

Sa i përket gjendjes së përgjithshme në varrezat e qytetit, ku pati vërejtje nga përfaqësuesi i kishës ortodokse në Gjilan, nënkryetari Ismajli u ka bërë thirrje të gjitha komuniteteve që të dalin e t`i pastrojnë varrezat e tyre, sepse kjo është kulturë dhe kështu tregohet respekt ndaj të vdekurve.

Përndryshe, ai ka thënë se Komuna e Gjilanit është në përgatitje të hapësirës së re të varrezave, e cila është planifikuar sipas standardeve evropiane për të gjitha komunitetet dhe do të jenë model i varrezave në Kosovë.

Bekim Bajrami, drejtor për Urbanizëm, sqaroi se vendosja e tabelave në varrezat ekzistuese është bërë për të shënuar përkatësinë fetare të të vdekurve, meqë hapësira është e përbashkët, ndërkohë që, siç tha ai, po punohet në zgjidhjen e problemit të lokacionit për varrezat e reja.

“Këshilli Komunal për Siguri në Bashkësi e dënon rastin e dëmtimit të plakës në varrezat e komunitetit protestant dhe kërkon nga policia që të angazhohet në zbardhjen e këtij akti”,
ka thënë Halit Rexhepi, kryesues i kësaj trupe komunale.

KKSB është informuar edhe për gjendjen e pyjeve në komunën e Gjilanit dhe ka kërkuar angazhim nga të gjitha mekanizmat institucionale për mbrojtjen e kësaj pasurie natyrore nga prerjet ilegale dhe kontrabanda.

Ramiz Ramadani, drejtor për Bujqësi dhe Pylltari, ka thënë se përgjithësisht gjendja është e mirë, duke marrë parasysh se shumica e familjeve te ne nuk kanë alternativa tjera për ngrohje, pos drurëve.

Ramadani u shpreh i kënaqur sa i përket bashkëpunimit me policinë, derisa për gjykatën tha se po i neglizhon rastet e dëmtimit të pyjeve.

Alban Ramushi, komandant i Stacionit Policor në Gjilan, tha se prerja ilegale e pyjeve është një rrezik i përhershëm, prandaj kërkoi të rishikohet mundësia e ndalimit të dhënies së lejeve për prerjen e drurëve.

Sipas pjesëmarrësve në debat, Ramadan Kurteshi, Naim Bllaca e të tjerë, për mbrojtjen e pyjeve, është e nevojshme një strategji e mirëfilltë në nivel vendi. Pyjet janë begati natyrore, për të cilën duhet të kujdesemi të gjithë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...