“Kumria” ndërton folenë në semaforët e Gjilanit - Bota Sot
“Kumria” ndërton folenë në semaforët e Gjilanit

Gjilani

“Kumria” ndërton folenë në semaforët e Gjilanit

Më: 15 maj 2020 Në ora: 10:59
Foto nga Arian Mavriqi

Shpendi i cili njihet në popull si “Kumria” si pasojë e qetësisë që po mbreteron në Gjilan shkak i pandemisë, ka ndërtuar folenë në semaforat e qytetit.

Këtë fole ndoshta e kanë parë edhe persona tjerë, por personit që nuk i ik asgjë sa i përket faunës, fotografi Arian Mavriqi arriti ti shkrep disa foto derisa Kumria qendronte në fole.

Ky është postimi i plotë:

Mirëmëngjesi! Korona Virusi si duket ka ndikuar që ky shpend që në shqip quhet Kumria e gjuhë shkencore “Steptopelia dectaoto” të gjej guximin dhe të ndërtoj folenë në semafora në Gjilan dhe pritet të fillojnë jetën gjeneratat e reja që dalin nga ajo fole.

Gjilan, maj 2020.

Image
Foto nga Arian Mavriqi
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat