Gjilani nderon veprën e Xhavit Ahmetit në 24-vjetorin e vdekjes tragjike

Gjilani

Gjilani nderon veprën e Xhavit Ahmetit në 24-vjetorin e vdekjes tragjike

Më: 21 nëntor 2020 Në ora: 12:04
Homazhet

Në 24-vjetorin e vdekjes tragjike të prof. dr. Xhavit Ahmeti, përfaqësues të Komunës së Gjilanit, kanë bërë homazhe tek busti i tij në kampusin e shkollave të mesme dhe tek lapidari në fshatin Përlepnicë.

Drejtori i Arsimit në Gjilan, Nazim Gagica, ka thënë se gjithmonë do të përkulen para veprës së madhe të Xhavit Ahmetit, duke thënë se ai ka qenë i të gjithëve, jo vetëm i familjes.

“Profesor Ahmetin e kujtojmë gjithmonë për kontributin e tij të jashtëzakonshëm në fushën e arsimit në nivel të Kosovës dhe veçanërisht të Gjilanit. Në nderim të jetës dhe veprës së profesorit Xhavit Ahmeti, me inicim të kryetarit Lutfi Haziri, Gjimnazin e Shencave Natyrore e kemi emërtuar me emrin e tij, sikur që e kemi vendosur bustin e tij në kampusin e shkollave të mesme. Lavdi e përjetshme jetës dhe veprës së tij”, ka thënë Gagica.

Ndryshe, vdekja tragjike e gjeti Xhavit Ahmetin në një mision të rëndësishëm, derisa së bashku me një delegacion të Kosovës po shkonin në Beograd, për të mbrojtur arsimin shqip.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat