Haziri: Demir Krasniqit i përshtatet më së miri thënja “Kush këndon, keq nuk mendon”

Gjilani

Haziri: Demir Krasniqit i përshtatet më së miri thënja “Kush këndon, keq nuk mendon”

Më: 21 gusht 2021 Në ora: 14:28
Lutfi Haziri

Nën organizimin e kryetarit të Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, sot është mbajtur mbledhje komemorative, për ti dhënë lamtumirën e fundit këngëtarit dhe muzicientit të mirënjohur Demir Krasniqi, i cili është ndarë nga jeta ditën e djeshme.

Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, në fjalën e tij para të pranishmëve ka thënë se Demir krasniqi, porpos që ishte një mësimdhënës, një familjar, këngëtar, kompozitor dhe faktues i folklorit shqiptar, ishte edhe një edukator i vazhdueshëm dhe këshilltar i jashtzakonshëm që na ka bërë nderë të gjithëve, prandaj si të tillë Komuna e Gjilanit do ta ruaj gjithmonë në historinë e qytetit.

“Ai është ndarë fizikisht nga jeta ditën e djeshme, duke lënë prapa një familje të mrekullueshme, një trashëgimi shumë të madhe jo vetëm për familjen, por për të gjithë ne. Migja Demë ishte një një mësimdhënës, këngëtar shumë i madh i folklorit dhe melosit. Sot jemi së bashku për ti dhënë lamtumirën e fundit trupit të Demir Krasniqit, sepse shpirti i tij do të vazhdoj të bëjë dritë mbi ne. Jam i bindur se gjithë angazhimi që ai ka dhënë dhe kontributi i tij edhe si fqinj i imi, porn ë veçanti me këngë që nga dhomat, odat, festivalet e pallatet dhe librat që ka lënë prapa, janë trashëgimia shumë e madhe që na shërben të gjithë ne të gjallëve. Demiri ishte gjithmonë njeri pozitiv dhe në të gjitha rastet edhe kur na këshillonte, qortonte apo debatonte, ishte gjithmonë me qëllimin e edukatorit. Në Ballkan thuhet që “Kush këndon, keq nuk mendon”, e kjo më së miri i ka shkuar për shtati, Demir Krasniqit dhe tipareve të tij”, ka thënë mes tjerash kryetari Lutfi Haziri.

Në fjalën e tij para të pranishmëve ka folur edhe bashkëpunëtori i tij Selim Arifi, nga Kumanova, i cili me emocion dhe dhembje ka thënë se Demir Krasniqi, ishte një shembull i mbështetjes për të gjithë artistët pa dallim dhe veprat e tij e angazhimi, kalojnë kufijt përtej shqiptarë, deri në Evropë e Amerikë, ndërsa vdekja e tij ka lënë një boshllëk të madh te të gjithë ata që e kanë njohur.

Në emër të familjes të pranishmit i ka përshëndetur djali i Demir Krasniqit, Shkëlqimi, që e ka falënderuar kryetarin e Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, për organizimin dhe afërsinë e ofruar për familjen me të gjithë të pranishmit që dhembjën e madhe, po e zvogëlojnë me fjalët dhe kujtimet që kanë për shtyllën e familjes sonë, Demir Krasniqin.

Ndërsa, në këtë mbledhje është paraqitur me një fjalë rasti, kujtimi e mërzije edhe miku i pandashëm i Demirit, Xhemajl Berisha, i cili tha se shtëpia e të ndjerit ishte qendër e të gjithë artistëve edhe në kohët më të vështira.

“Me Demirin kena bashkëpunuar dhe kënduar për më shumë se 52 vjet, që nga odat e Gollakut, Karadakut e gjithandej trevave shqiptare, deri te pjesëmarrja në festival të ndryshme me violin, sharki e qifteli. Po ulem këmbë kryq, që ta kujtoj njeriun i cili për 52 vjet ishim në skenë e gjithandej me këngë e me gëzime. Sot një thesar i këngës shqipe u nda nga ne dhe asnjëherë nuk do ta harrojmë kreatorin e veprave që ai ka lënë prapa”, tha ai pasi lexoi një përgatitje të veçantë që ia kishte dedikuar mikut të pandashëm.

Varrimi i Demir Krasniqit bëhet sot, në orën 16:30, në varrezat e qytetit të Gjilanit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat