Turqia konfirmon mbështetjen e veçantë për Gjilanin në arsim, shëndetësi e bujqësi - Bota Sot
Turqia konfirmon mbështetjen e veçantë për Gjilanin në arsim, shëndetësi e bujqësi

Gjilani

E hënë, 12 nëntor 2018

Turqia konfirmon mbështetjen e veçantë për Gjilanin në arsim, shëndetësi e bujqësi

Më: 26 janar 2018 Në ora: 12:11
Pamje nga takimi

Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, ka pritur sot në takim ambasadoren e Turqisë në Kosovë, Kivilcim Kilic dhe drejtorin e TIKA’s për Kosovë, Hasan Burak Ceran, me të cilët ka bashkëbiseduar për bashkëpunimin në disa fusha. Kryetari Haziri, pasi falënderoi amabsadoren Kilic për mbështetjen e vazhdueshme, ka thënë se ndihet jashtëzakonisht mirë që shteti turk do ta financoj ndërtiminn e çerdhes në qendër të Gjilanit.
 
“E falënderoj ambasadoren  për rikonfirmimin e mbështetjes për Gjilanin. Turqia në Gjilan nuk është vetëm me mbështetje diplomatike, por edhe ushtarake në kuadër të NATO. Ndërsa, niveli i tretë i prezencës është përmes agjencionit TIKA, i cili na mbështetë në programe të arsimit, shëndetësisë, e bujqësisë. Për projektin e ndërtimit të çerdhes në “Ardhmëriaq 1” dhe programet tjera, morëm konfirmimin e përkrahjes nga ana e ambasadores, të cilën e falënderoj shumë”, ka thënë kryetari Haziri.
 
Amabsadorja e Turqisë në Kosovë, Kivilcim Kilic, e ka uruar kryetarin Haziri për rizgjedhjen në krye të Komunës, ndërkaq tha se shteti turk ka një interesim të veçantë për Gjilanin në aspektin e mbështetjes me projekte të ndryshme. 
 
“E urova kryetarin Haziri për fitoren mandatin e ri. Ashtu sic kemi qenë me të gjitha instiutucionet tona në mbështetje të Kosovës, do të vazhdojmë të jemi pran edhe qytetarëve të Gjilanit. Biseduam për projektet e kaluara dhe projektet që do të vazhdojnë. Ne do të vazhdojmë bashkëpunimin me Gjilan në arsim, shëndetësi dhe bujqësi dhe mund t’ju them se ne kemi një inetresim të veçantë për komunën tuaj”, ka deklaruar ambasadorja Kilic, gjatë adresimit para gazetarëve. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera