Kosova është anëtare e re e sportit të golfit - Bota Sot
Kosova është anëtare e re e sportit të golfit

Golf

Kosova është anëtare e re e sportit të golfit

Më: 17 korrik 2019 Në ora: 16:55
Kosova është anëtare e re e sportit të golfit

Kryetari i Federatës së Mini-golfit të Kosovës, Lavdim Zylfiu, ka pranuar një letër domethënëse nga Carlo Farioli. “Kam pranuar letër nga presidenti i IPPA (International Pitch and Putt Association) Carlo Farioli i cili në diskutim me Bordin e IPPA ka shqyrtuar kërkesën e Federatës së Golfit të Kosovës për t’u bërë anëtare në këtë organizatë dhe tani e tutje jemi anëtari më i ri i kësaj organizate sportive të lojës së golfit.

Bordi i IPPA-s është i impresionuar me fondin e lojtarëve që ka në dispozicion Federata e Golfit e Kosovës dhe në mënyrë urgjente iu është përgjigjur kërkesës sonë me konsideratën më të lartë.

Anëtarësimi në këtë organizatë hap dyert e pjesëmarrjes së golfistëve nga Kosova në garat të cilat i organizon IPPA në 28 shtete të botës dhe gjithashtu i hap rrugën Federatës sonë për tu anëtarësuar në EGA (European Golf Association) si organizata më e lartë e Golfit në botë, sepse me automatizëm do bëhemi edhe anëtar në R&A. 

Federata e Golfit e Kosovës ka në dispozicion aktualisht mbi 30 lojtar të Golfit, prej tyre katër lojtar profesional dhe kjo e bënë Federatën tonë si njërën nga Federatat më të fuqishme të Golfit në rajon dhe në ish territorin e Jugosllavisë.

Në ditët në vijim Kryetari dhe unë si Sekretar i Federatës do ta kemi një takim me Ministrin e MKRS -së Kujtim Gashi për ta informuar Ministrin me planin dhe objektivat e Federatës sonë, mbi të gjitha çështjen e ndërtimit të fushës së parë të Golfit në Kosovë pasi që pas 11 vite punë dhe angazhim maksimal, më në fund i kemi gjetur donatorët dhe burimet njerëzore të kualifikuara për ta realizuar projektin më bashkëkohor në Kosovën e pas luftës.
Federata e Golfit e Kosovës ka aplikuar për licencë në Departament të sportit të MKRS dhe presim shumë shpejt të pajisemi me licencën dhe me mbështetjen financiare nga MKRS, por edhe nga Ministria e Integrimeve evropiane, nga Ministria e punëve të jashtme si dhe ajo e Diasporës. Gjithashtu në Shtator do të organizohet gara e parë Kombëtare në Gjermani ku do të mblidhen së paku 30 lojtar të golfit për ta shkruar historinë e këtij sporti Olimpik në Heitlinger Golf Resort.  

Aktualisht lojtarët e Federatës së Golfit të Kosovës kanë në dispozicion në shfrytëzim gratis fusha të Golfit në Austri, Gjermani dhe Zvicër, me një përkrahje të madhe nga komuniteti i Golfit nga shtetet e lart cekura, andaj besojmë fuqishëm së Ministri i MKRS do të na mbështes fuqishëm në sfidat tona në vijim”, ka thënë Zylfiu.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...