Edhe pse në Gostivar janë 70% shqiptarë, gjuha shqipe renditët e 3-ta pas turqishtës - Bota Sot
Edhe pse në Gostivar janë 70% shqiptarë, gjuha shqipe renditët e 3-ta pas turqishtës

Gostivari

E enjte, 15 nëntor 2018

Edhe pse në Gostivar janë 70% shqiptarë, gjuha shqipe renditët e 3-ta pas turqishtës

Më: 24 dhjetor 2017 Në ora: 09:53
Zëvendëskryeministri i Turqisë, Hakan. Çavu?oglu mori pjesë në ceremoninë e inaugurimit të Shkollës Fillore "Mustafa Kemal Ataturk"

Paradoksi dhe pafuqia e shqiptarëve do t’i përcjell gjithë jetën. Në qytetin e Gostivarit popullsia është shumicë absulute deri në 72%, kurse gjuha shqipe renditët e 3-ta.

Siç shihet edhe në këtë fotografi të një shkolle në Gostivar, emri i shkollës është në tre gjuhë: bullgarisht, turqisht dhe e fundit në gjuhën shqipe.

Sipas regjistrimit të vitit 2002 në Komunën e Gostivarit jetojnë 81,042 banorë.

Grupet etnike në komunë janë:

Shqiptarë 69,697 72,6%
Maqedon 15,177 16,5%
Turq 7991 9.8%

Turqit me vetëm 9% janë gjuhë e dyte para shqipes me 72% shqiptarë.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test