Edhe pse në Gostivar janë 70% shqiptarë, gjuha shqipe renditët e 3-ta pas turqishtës - Bota Sot
Edhe pse në Gostivar janë 70% shqiptarë, gjuha shqipe renditët e 3-ta pas turqishtës

Gostivari

E hënë, 19 nëntor 2018

Edhe pse në Gostivar janë 70% shqiptarë, gjuha shqipe renditët e 3-ta pas turqishtës

Më: 14 qershor 2018 Në ora: 15:55
Zëvendëskryeministri i Turqisë, Hakan Çavu?o?lu, i cili ndodhet për vizitë në Maqedoni me rastin e Ditës së Arsimit në Gjuhën Turke në këtë vend,

Paradoksi dhe pafuqia e shqiptarëve do t’i përcjell gjithë jetën. Në qytetin e Gostivarit popullsia është shumicë absulute deri në 72%, kurse gjuha shqipe renditët e 3-ta.

Siç shihet edhe në këtë fotografi të një shkolle në Gostivar, emri i shkollës është në tre gjuhë: bullgarisht, turqisht dhe e fundit në gjuhën shqipe.

Sipas regjistrimit të vitit 2002 në Komunën e Gostivarit jetojnë 81,042 banorë.

Grupet etnike në komunë janë:

Shqiptarë 69,697 72,6% Maqedon 15,177 16,5% Turq 7991 9.8%

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test