Prce është lojtari më i ri i KH Besa Famgas  - Bota Sot
Prce është lojtari më i ri i KH Besa Famgas 

Hendboll

Prce është lojtari më i ri i KH Besa Famgas 

Më: 23 korrik 2019 Në ora: 18:50
Prce është lojtari më i ri i KH Besa Famgas 

Nikola Prce është lojtari më i ri i KH Besa Famgas nga Peja. Në sezonin 2008-09, si anëtar i Octavio Vigo, ai përfundoi sezonin si golashënuesi i tretë më i mirë në Liga Asobal, me 181 gola. Ai fitoi Kupën EHF në sezonin 2013-14 me Pick Szeged.

Prce filloi karrierën e pasur të hendbollit si një adoleshent në Çaplina. Ai thotë se fillimi ishte si një ëndërr, por në mënyrë të vazhdueshme gjatë karrierës së tij ka pasur ngritje dhe ngritje. Pas një sezoni të madh të debutimit në Çaplina, si një djalë 16-vjeçar, Prce nënshkroi për RK Zagreb në vitin 1996, një nga klubet më të mëdha në rajon.

Në sezonin e parë, edhe pse i riu, ai u kujdes shumë dhe fitoi përvojë të nevojshme duke trajnuar me ekipin e parë së bashku me trajnime të rregullta.

Menjëherë pasi mori një ftesë për ekipin kombëtar kroat U-17. Pas një sezoni në Zagreb ai iu besua Karlovcit dhe pastaj ofertës së një tjetër dalje pranimi në Kroaci - Metkoviç. Më pas, ai kthehet në ishullin e saj Hercegovinës, Izvidaç nga Lubuski, ku pas një sezoni gjysmë dhe kualifikuese për Ligën e Kampioneve EHF, i pezulluar nga një regjistrim i rremë i klubit.

Pas një pezullimi njëvjeçar ai u kthye në Zagreb, dhe një vit më vonë ai filloi karrierën e tij ndërkombëtare duke shkuar në Torrevieja spanjolle. Pas Torrevieja ai shkon në Trimo Sllovene dhe pastaj kthehet në Izvidaç, ku ka kaluar dy sezone të mëdha. Përmes fazës grupore të Ligës së Kampioneve EHF, ata arritën Kupën EHF dhe pastaj gjysmëfinale të së njëjtës garë.

Pika e kthesës në karrierën e tij ishte nënshkrimi për Austrian Bregenz, ku ai bëri hapa të mëdhenj me Dagur Sigurdson, trajnerin aktual të ekipit kombëtar Gjerman dhe trajnerin e Berlinit. Pas episodit austriak, Prce u kthye në Spanjë. Megjithatë, Prce thotë se shumica e pjesës së bukur të karrierës së tij ishte në Puerto Sagunto, duke cituar Spanjën si një vend tjetër ku ai mund të jetonte. "Spanja është shumë larg kësaj. Është një vend ku kaloj jetën time.

Natyrisht, në Kaliforni time, siç do të donim të thërrisnim Hercegovinën. Njerëzit spanjollë, veçanërisht në jug. Ata kanë një mentalitet të ngjashëm me të cilin me të vërtetë gëzuam kur luaja atje. Në çdo klub ku kam luajtur ne kemi varur, jo vetëm gjatë detyrimeve të klubit, por edhe personalisht. Spanjollët janë shumë mikpritës dhe miqësor ", thotë Prce.

Zenith arriti karrierën e tij në vitet e fundit të ndeshjes. Në moshën 34-vjeçare, pas një episodi të shkurtër në Liban dhe pastaj në Gjermani, ku luajti për Emsdetten, duket se karriera po i afrohet fundit. Megjithatë, performanca fantastike për ekipin kombëtar arrin në ciklin e janarit, një muaj më vonë oferta erdhi nga Pick Szeged, ku ai bëri mirë falë stërvitjes së Juan Carlos Pastor dhe shokëve të skuadrës. Ai luajti një fenomen gjysmë sezoni dhe fitoi Kupën EHF, trofeun e parë evropian në historinë e klubit. Rreth 20,000 qytetarë dhanë një pritje të paparë në sheshin në Szeged.

Duke luajtur për klubin e tij të tanishëm Azoty Pulawy, ai fitoi medaljen e bronztë për tre vjet rresht. Pas fitores së Holstebro (nëntor 2017), ajo u kualifikua për grupin EHF Cup, i cili është rezultati më i mirë për këtë klub në historinë e saj. Në sezonin 2015/2016, ai ishte golashënuesi i dytë më i mirë në ligën polake me 160 gola. Një sezon më vonë, Prce u pranua si i dyti më i miri mbrapa në polonisht PGNiG Super League dhe një nga pesë lojtarët më të mirë në Poloni.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat