Deklaratë e dhimbshme e sportistes shqiptare, ja si kalojmë në Mal të Zi

Hendboll

Deklaratë e dhimbshme e sportistes shqiptare, ja si kalojmë në Mal të Zi

Nga: Kemajl Goca Më: 27 mars 2020 Në ora: 14:11
Deklaratë e dhimbshme e sportistes shqiptare, ja si kalojmë në Mal të Zi

Një deklaratë e dhimbshme e hendbollistes më të mirë shqiptare, Dijana Ujkiq, e cila së fundi ka firmosur për klubin rumun Gloria Buzau.

“Ne duhet të qëndrojmë në shtëpi”, tha Ujkiq për “reprezentacija.me”. ajo me familje është në fshatin Sukuruç të Tuzit. Qyteti i Tuzit është në karantinë, pasi që janë konfirmuar 15 raste me virusin korona. Dijana dërgoi një mesazh të fortë, që të gjithë t’i thërrasin mendjes dhe t’i respektojnë rregullat dhe jetën...

“Nëse nuk qëndrojmë në shtëpi, ne mund të përgatitemi për një skenar më të keq sesa Italia. Do të mbarojmë gjithçka. Prandaj i nxis të gjithë njerëzit të mendojnë për fqinjët, miqtë, fqinjët e tyre”, është mesazhi i Dijanës.

Anëtarja e kombëtares së Malit të Zi ka arritur në fshat nga Rumania. “Tani për tani, të gjithë jemi të shëndetshëm, faleminderit Zotit, vetëm duhet për të qëndruar brenda dhe për të parandaluar përhapjen e koronës së virusit”, tha mes të tjera Dijana. Frika është e pranishme, por nuk do të shuajë dëshirën për jetë.

Fshati dhe Tuzi ndihmohen nga autoritetet komunale e qeveritare. "Ata na sjellin gjithçka që na nevojitet”, tha mes të tjera lojtarja më e mirë. “Për një natë 15 persona me virusin korona në Tuz. Ishte shokuese kur dëgjuam”, theksoi ajo. Xhaxhallarët janë mirë të saj, ndërsa nëna, tha Diana, del sipas nevojës por shumë shkurt. “Ju lutem qëndroni në shtëpi”, përfundoi Dijana.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat