Izegjid Tusha-veprimtar i shquar në Gjeneratën e Republikës 

Hendboll

Izegjid Tusha-veprimtar i shquar në Gjeneratën e Republikës 

Nga: Kemajl Goca Më: 1 maj 2020 Në ora: 17:49
Izegjid Tusha-veprimtar i shquar në Gjeneratën e Republikës 

Në periudhën e vitit 1991-1999, kush më shumë e kush me pak kanë kontribuar për sportin në përgjithësi të Kosovës.

Ishte periudha më e zezë e viteve të 90-ta, për faktin se populli shqiptar i Kosovës u sulmua nga të katër anët nga makineria e pushtuesit serb.

Izegjid Tusha, i takon Gjeneratës së Republikës. Kaçanikasi ka qenë veprimtar i shquar sportiv, sidomos i hendbollit. 

Ai asnjëherë nuk u ndal përkundër kërcënimeve që vinin nga pushtuesi serb, madje disa herë u dënua edhe me të holla atëkohë.

Tusha me një armatë sportesh kontribuan dhe e mbajtën gjallë sportin, duke iu kundërvu armikut.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat