Kjo gjeneratë e Kosovës para 45 viteve futet në ligën ish jugosllave - Bota Sot
Kjo gjeneratë e Kosovës para 45 viteve futet në ligën ish jugosllave

Hendboll

Kjo gjeneratë e Kosovës para 45 viteve futet në ligën ish jugosllave

Më: 16 qershor 2020 Në ora: 14:04
Kjo gjeneratë e Kosovës para 45 viteve futet në ligën ish jugosllave

Saktësisht 45 vjet më parë, më 15 qershor të vitit 1975, është shkruar një prej kapitujve më të suksesshëm të historisë së hendbollit i Kosovës.

Borac i Ferizajt (i njohur si Borci e tani Kastrioti) ka arritur sukses të jashtëzakonshëm duke siguruar kalimin në ligën e parë federative të ish-Jugosllavisë. Për hendbollin e sportin ferizajas, por edhe për hendbollin e sportin në përgjithësi, ishte një sukses shumë i madh. Për herë të parë një skuadër nga Kosova në sportet ekipore po bëhej pjesë e elitës federative (vetëm klubi i boksit Radniçki, më vonë Prishtina, ka garuar më parë në nivelin më të lartë federativ).

Xhemajl Kasumi si kryetar dhe i ndjeri Hysni Firza si trajner ishin më meritorët për këtë sukses. Natyrisht kontributin e madh e kanë dhënë edhe lojtarët. Sipas një shkrimi në gazetë të publikuar nga B. Hasangjekaj më 16 qershor 1975, ekipin e Borcit që bëri histori e kanë përbërë: Skënder Sahiti, Xhelal Selmanaj, Tahir Sojeva, Sefedin Reçica, Muhamet Kilaj, Idriz Gashi, Lubisha Vuçkoviq (kapiten), Milutin Malesheviq, Srbolub Dekiq, Rac Shander, Nebojsha Grkoviq, Ratomir Tomoviq, Zoran Jovanoviq e Spasoje Miliçeviq.

Suksesi historik ishte arritur në 15-vjetorin e themelimit të klubit ferizajas, që vazhdon të jetë simbol i qytetit.
Borci para vitit 1974 kishte provuar të arrinte në Ligën e Parë federative. Dy herë ishte ndalur në ndeshjet vendimtare, me Beçejn dhe më pas me Metaloplastikën e Shabacit. Në tentimin e tretë arriti atë që ishte ëndërr për tifozët e shumtë të skuadrës ferizajase.

Pas promovimit të parë, Borci në elitë nuk mbijetoi mbi një edicion. Është interesant që të gjitha ndeshjet si vendas i ka luajtur jashtë Kosovës, kryesisht në Shkup, për shkak të mungesës së palestrës. Nuk vonoi dhe Borci prap u kthye në elitë. Luajti më pas si vendas kryesisht në Prishtinë, deri në ndërtimin e palestrës në Ferizaj.
Gjithsej në elitë skuadra ferizajase ka garuar shtatë vjet, në katër periudha të ndryshme. Pas Firzës në elitë e ka drejtuar më pas Beqir Buçinca.
Në vitin 1987\88 u rendit në vend të gjashtë në ligën që atëherë vlerësohej më e forta në botë.
Në historinë e pasur të klubit ferizajas, vend të rëndësishëm zë edhe arritja në finale të Kupës së Jugosllavisë në vitin 1979, kur pësoi nga Borci i Banjallukës (28:26).

Në elitën jugosllave ka arritur vetëm edhe Trepça e Mitrovicës.
Ferizaj ka qenë dhe vazhdon të mbetet qendër me shumë peshë për hendbollin kosovar. Dhe kjo datë historike, ky përvjetor, duhet të shënohet.

Federata e Hendbollit të Kosovës falenderon dhe çmon punën e të gjithë atyre që kanë dhënë shumë për hendbollin ferizajas dhe të Kosovës. Disa nuk janë në mesin tonë, por vepra e tyre do të jetojë gjatë. Ajo është e shkruar me shkronja të arta.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat