Qerimi shpall listën ndaj Turqisë dhe Belgjikës, fton Mursel Mehmetin

Hendboll

Qerimi shpall listën ndaj Turqisë dhe Belgjikës, fton Mursel Mehmetin

Më: 26 tetor 2021 Në ora: 11:40
Qerimi shpall listën ndaj Turqisë dhe Belgjikës, fton Mursel Mehmetin

Përzgjedhësi i Kosovës në hendboll, Bujar Qerimi, e ka shpallur listën e lojtarëve në të cilët llogarit për ndeshjet e para të fazës së parë kualifikuese për Kampionatin Botëror të vitit 2023.

Kombëtarja e Kosovës më 3 nëntor luan në udhëtim ndaj Turqisë, ndërsa më 7 nëntor e pret në Prishtinë Kombëtaren e Belgjikës.

Në grupin e parë është edhe Greqia. Katër ndeshjet tjera Komëbtarja jonë i luan në janar të vitit të ardhshëm.

Image

Ka emra të rinj në Kombëtare, por baza mbetet ajo që ishte ciklin e kaluar kualifikues, kur Kosova arriti rezultate të mira. Janë ftuar Agon Bajqinovci i Prishtinës, Florian Rexha i Vëllaznimit dhe Shaban Zogaj i Aalborgut danez. Ndërsa janë kthyer lojtarë si Florim Hoxha, Enis Kabashi, Flamur Gërbeshi e Mursel Mehmeti.

Synimi për këto kualifikime është i qartë – njëri prej dy vendeve të para në grup dhe avancimi tutje.

Lista

2. Agon BajçinovciKH Prishtina

5. Kastriot JupaKH Besa Famgas

7. Florim HoxhaSV Anzing (GER)

10. Enis KabashiTG Landshut (GER)

11. Valon DedajHSC Kreuzlingen (SUI)

12. Flamur GërbeshiIFK Karlskrona (SWE)

14. Drenit TahirukajHSC Kreuzlingen (SUI)

15. Deniz TerziqiKH Besa Famgas

21. Arbios MushkolajKH Besa Famgas

24. Luigj QuniGC Amicitia Zürich (SUI)

26. Drilon TahirukajKH Deçani

27. Lulëzim ShabaniKH Prishtina

28. Haris BerishaHSC Kreuzlingen (SUI)

29. Florian RexhaKH Vëllaznimi

30. Mursel MehmetiKH Besa Famgas

31. Bujar RamosaHSC Kreuzlingen (SUI)

33. Jon MuqolliKH Besa Famgas

35. Rron RamadaniKH Prishtina

68. Egzon GjukaKH Besa Famgas

94. Shaban ZogajAalborg Handbold (DEN)

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat