Besa fantastike, gjunjëzon rumunët në Kupën e Evropës

Hendboll

Besa fantastike, gjunjëzon rumunët në Kupën e Evropës

Nga: Kemajl Goca Më: 28 nëntor 2021 Në ora: 18:43
Besa fantastike, gjunjëzon rumunët në Kupën e Evropës

Besa Famgas nga Peja ka treguar zemër të madhe në duel me ekipin rumun, AHC Potaissa Turda, duke e mposhtur me rezultat 30:28 (19:14).

Pejanët, në pjesën e parë treguan lojë shumë më të mirë për dallim nga ajo e dyta, në ndeshjen që u zhvillua në palestrën e sportit “Karagaçi” në Pejë.

Një fitore shumë e madhe në ndeshjen e parë të rrethit të tretë të Kupës së Evropës në hendboll. 

Kampioni në fuqi, fillimisht avancoi me 1:0, 2:0, 8:3, 10:4 në minutën e 12-të. Portieri Mursel Mehmeti është trim i vërtetë në pjesën e parë duke mbrojtur një mori gjuajtje. 

Pjesa e parë përfundoi me rezultat 19:14 në favor të Besës.  

Hendbollistët Nikolla Prçe, Egzon Gjuka e Viktor Alonso, secili shënuan nga tre gola në pjesën e parë dhe Georgica Cintec 3, Roland Thalmaier  e Alin Szoke, secili nga tre te skuadra rumune.

Në minutën e 45-të, mysafirët ngushtuan rezultatin 23:22, por pejanët nuk lejuan që të barazohen shifrat deri në fund.

Besa ngadhënjeu me rezultat 30.28 ndaj skuadrës rumune.

Egzon Gjuka është shënuesi më i mirë, me gjithsej 7 gola, i ndihmuar nga Victor Alonso 5, Kastriot Jupa 4, Deniz Terziqi 3, Denis Shabanoviq 3, Balsa Raçiq 3, Nikolla Prçe 3, Arbios Mushkolaj 2.

Me 7 gola Alin Szoke e me 6 Roland Thalmaier, ishin më të dalluarit te mysafirët.

Kryetrajneri Arben Muqolli me Besën shënuan fitore të madhe, por i pret sfidë e vështirë në sfidën e kthimit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat