Mali i Zi mezi e kishte mundur Kosovën, sot tronditi Kroacinë!

Hendboll

Mali i Zi mezi e kishte mundur Kosovën, sot tronditi Kroacinë!

Nga: Kemajl Goca Më: 20 janar 2022 Në ora: 17:54
Mali i Zi mezi e kishte mundur Kosovën, sot tronditi Kroacinë!

Kroatët nuk mund ta përpijnë në asnjë mënyrë humbjen nga Mali i Zi në Budapest të Hungarisë, në ndeshjen e sotme në Grupin 1 në Kampionatin Evropian në hendboll.

“Debakli i Kroacisë në hapjen e raundit të dytë. Mali i Zi e mposhti  me rezultat 32:26 Kroacinë. Është një nga fitoret më të mëdha në historinë e tyre”, shkruan mes të tjera media kroate “24 Sata”. 

Mali i Zi u mposht nga kampionët e botës, danezët me rezultat 30:21 në startin e kampionatit. Por më pas ata fituan me 28:24 Maqedoninë e Veriut dhe në fund tronditën me 33:32 Slloveninë dhe e kthyen në shtëpi.  Ata vazhduan serinë e fitoreve ndaj Kroacisë.

Kroatët u tronditën nga kjo humbje.

Malin e Zi e ndihmuan në fitoren e madhe Millosh Vujoviq dhe Branko Vujoviq, secili nga shtatë gola, ndërsa portieri Nebojsha Simiq ka bërë 14 pritje. Në radhët e kroatëve u dallua Ivan Çupiq me shtatë gola etj.

Mali i Zi është në vend të katërt me 2 pikë e Kroacia e fundit (e gjashta) me 0 pikë.

Duhet theksuar se Kosova me 4 nëntor të vitit 2020,  humbi me rezultat 32:25 në Podgoricë nga Mali i Zi, dhe me 28 prill të vitit 2021 me 27:22 në Prishtinë, në kuadër të kualifikuesve për Kampionatin Evropian.  Mali i Zi mezi e kishte mundur Kosovën, ndërsa sot tronditi Kroacinë!

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat