Danimarka i bën nder Belgjikës së Arbër Qerimit! Ja kombëtaret e kualifikuara

Hendboll

Danimarka i bën nder Belgjikës së Arbër Qerimit! Ja kombëtaret e kualifikuara

Nga: K. Goca Më: 17 janar 2023 Në ora: 22:47
Danimarka

Ka përfunduar faza e parë e grupeve në Kampionatin Botëror në hendboll

Pjesëmarrës janë të njohur të grupeve 1, 2, 3 dhe 4 në fazën e dytë të Kampionatit Botëror.

Në grupin H, Danimarka ka shënuar fitoren e radhës, duke e mposhtur me rezultat 34:21 Tunizinë. 

Danimarka i bën nder Belgjikës së hendbollistit Arbër Qerimi!

Pas humbjes së Tunizisë, Belgjika kualifikohet më tej.

Gidsel shënoi tetë dhe Hansen gjashtë gola për danezët, ndërsa Darmoul shënoi gjashtë herë për tunizianët.

Në fazën tjetër, Danimarka ka katër pikë, Bahreini dy, dhe Belgjika del pa pikë, ndërsa Tunizia do të shkojë në Kupën e Presidentit.

Grupi 1

1. Spanja    2    2    0    0    65:47    4
2. Franca    2    2    0    0    61:55    4
3. Sllovenia    2    1    0    1    63:58    2
4. Mali  Zi     2    1    0    1    59:61    2
5. Polonia    2    0    0    2    47:58    0
6. Irani    2    0    0    2    53:69    0

Grupi 2
1. Suedia    2    2    0    0    60:45    4
2. Portugalia    2    1    0    1    53:50    2
3. Island    2    1    0    1    58:56    2
4. Hungaria    2    1    0    1    50:55    2
5. Brazili    2    1    0    1    48:54    2
6. Kepi i Gjelbërt     2    0    0    2    55:6    

Grupi 3
1. Norvegjia    2    2    0    0    59:47    4
2. Gjermania    2    2    0    0    65:60    4
3. Serbia    2    1    0    1    67:58    2
4.Holanda     2    1        0    1    55:46    2
5. Katari    2    0    0    2    51:65    0
6. Argjentina    2    0    0    2    40:61    0

Grupi 4

1. Danimarka     2    2    0    0    79:49    4
2. Egjipti    2    2    0    0    66:38    4
3. Kroacia    2    1    0    1    62:53    2
4. Bahrejni    2    1    0    1    51:64    2
5. Belgjika    2    0    0        2    56:73    0
6. SHBA    2    0    0    2    38:75    0

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat